soczewki a sport

Wada wzroku i sport? Z soczewkami kontaktowymi to możliwe!

Uprawianie sportu w okularach korekcyjnych jest trudne, niewygodne i w wielu przypadkach niebezpieczne. Osoby cierpiące z powodu poważniejszych wad wzroku i nie mogące pozwolić sobie na funkcjonowanie bez okularów często muszą ze sportu rezygnować lub ryzykować uszkodzenie okularów, szczególnie podczas gier zespołowych. Dzięki soczewkom kontaktowym wada wzroku nie musi być jednak wyrokiem dla aktywności fizycznej.

Wada wzroku a uprawianie sportów

Okulary nie przeszkadzają w każdej formie aktywności, jakiej moglibyśmy się podjąć. Ci, którzy wybierają piesze wędrówki, jogę czy trening na siłowni zwykle radzą sobie dość dobrze w okularach korekcyjnych i nie narzekają na spory dyskomfort podczas ich noszenia. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy sport wymaga większej dynamiki ruchów lub wykorzystuje akcesoria takie jak choćby piłka, która w każdej chwili może uderzyć zawodnika w twarz. Siatkówka, koszykówka, tenis, sporty wodne, sporty zimowe – w okularach ich uprawianie będzie dość niebezpiecznie. Poza operacją wzroku, jedynym słusznym rozwiązaniem dla osób z wadami będą soczewki kontaktowe. Wcale nie trzeba decydować się na noszenie ich na stałe. Wystarczą te dobrze dopasowane, zakładane wyłącznie na czas aktywności. 

Zakładając soczewki kontaktowe, pozbywasz się z twarzy niewygodnych oprawek, które nawet najlepiej dopasowane nie będą trzymały się twarzy podczas przewrotek czy dynamicznego biegu. Okulary stwarzają też duże zagrożenie, gdy nosimy je w trakcie gier zespołowych – uderzenie piłką może strącić okulary z twarzy, ale może też rozbić je, powodując rozprysk szkła. Jeśli okulary spadną bez kaleczenia twarzy, najczęściej musimy się z nimi pożegnać – będą połamane, pokrzywione lub pobite. Szczęściem będzie także, jeśli nikt na nie nie nadepnie. 

Sport w soczewkach

Soczewki kontaktowe są wygodniejszą, bezpieczniejszą i bardziej praktyczną z perspektywy uprawiania sportu alternatywą dla okularów. Jeśli zostaną założone prawidłowo i dopasowane idealnie do Twojej wady wzroku, prawdopodobnie nie zauważysz, że masz je na oczach. Soczewki eliminują potrzebę ciągłego poprawiania okularów podczas biegu czy dynamicznych ruchów na boisku. Nie musisz obawiać się też, że je zgubisz – ryzyko tego, że soczewka wypadnie samoistnie jest minimalne, a o ile nie grasz na bardzo piaszczystym terenie, nic nie powinno podrażnić oka na tyle, żeby soczewkę trzeba było wyjąć podczas przerwy w grze. 

soczewki kontaktowe a sport
Soczewki w Szczecinie kupisz w salonie Manufakturawzorku.pl

Soczewki, w przeciwieństwie do okularów, nie będą przesuwały się podczas uprawiania sportów. Zaleta ta jest szczególnie wygodna dla osób noszących okulary progresywne lub astygmatyków, dla których nawet najmniejsze odchylenie okularów od optymalnego ułożenia powoduje problemy z ostrym widzeniem. Soczewka trzyma się na miejscu, tak jak powinna, gwarantując dobre widzenie podczas aktywności. Noszenie soczewek pozwoli też założyć okulary przeciwsłoneczne, które przy jeździe na rowerze czy sportach zimowych mogą być niezbędne. Dopasowanie ich do okularów korekcyjnych lub wykonanie w formie korekcyjnej byłoby niezwykle drogie. 

Dlaczego warto nosić soczewki podczas aktywności fizycznej?

Na soczewki warto zdecydować się niezależnie od tego jak intensywnego ruchu wymaga dana dyscyplina sportowa. Wygoda i komfort, jaki gwarantują, znacznie przewyższają wykorzystanie okularów korekcyjnych. Z soczewkami spokojnie poradzisz sobie na basenie, na boisku, na siłowni, na zajęciach fitness, w grach drużynowych, na stoku czy na rowerze. Soczewki gwarantują też lepszą jakość widzenia, bez refleksów i stale zmieniającego się centralnego punktu szkła, które w przypadku okularów będzie poruszało się wraz z całymi oprawkami. Ostatecznie soczewki są też rozwiązaniem tańszym dla osób uprawiających różnego rodzaju sporty. Jeśli na co dzień nosisz okulary, jedno opakowanie soczewek jednorazowych wystarczy na długo, a po zakończeniu aktywności możesz wrócić do okularów. Jeśli masz do dyspozycji tylko jedną parę okularów i postanowisz pograć w nich w piłkę, siatkówkę czy zabrać na basen, zniszczenie oprawek lub szkieł będzie o wiele bardziej kosztowne.

Pamiętaj – wybierając soczewki kontaktowe do uprawiania sportów, dopasuj je pod okiem okulisty bądź optometrysty. Moc soczewek nie jest identyczna do mocy okularów korekcyjnych, a ostrość widzenia podczas uprawiania sportu będzie miała ogromne znaczenie.