Jazda rowerem zimą – czy wymaga specjalnego przygotowania sprzętu
- Marek
- 0
- on lis 16, 2018
Na schowanie roweru do piwnicy na cały okres jesienno-zimowy decyduje się naprawdę wielu kolarzy i właściwie nikt się im nie dziwi – jazda po deszczu, śniegu czy w bardzo zimny dzień z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych. Czy jednak całkowite odstawienie roweru na zimę i rezygnacja z jazdy faktycznie są faktycznie konieczne? Oczywiście, że nie! Jazda rowerem zimą to duży test wytrzymałości zarówno dla roweru, jak i dla człowieka, ale z pewnością można się do niej przygotować. Jak zadbać o rower i przygotować go do jazdy zimowej?
Jak przygotować rower do jazdy zimą?
Kiedy na drogach zaczyna robić się ślisko i niebezpiecznie, a na mniej uczęszczanych ścieżkach zaczyna pojawiać się śnieg, opony w samochodzie wymieniamy na zimowe. Większym zaskoczeniem nie będzie więc chyba fakt, że i w rowerze możemy postawić na tego typu opcję, zabezpieczając się przed upadkami i niebezpiecznymi poślizgami.
Czym właściwe są jednak zimowe opony rowerowe? Zwykle są to nieco szersze niż tradycyjnie opony ze specjalnymi metalowymi ćwiekami, które polepszają przyczepność na lodzie i śniegu. Opony te sprawdzają się przede wszystkim dla rowerzystów, którzy wybierają raczej dzikie ścieżki leśne, niż jazdę po asfalcie w mieście – tu ćwieki na niewiele się zdadzą. Rowerzystom miejskim proponujemy zmniejszenie ciśnienia w oponach, które będą miały w ten sposób nieco lepszą przyczepność (choć jednocześnie mogą stawiać większy opór, dlatego warto postarać się zmniejszać ciśnienie z wyczuciem i testować swój punkt idealny).
Zima to nie tylko niebezpieczeństwo poślizgu, ale też cały szereg zagrożeń dla kluczowych elementów roweru. Deszcz, śnieg, błoto czy rozsypane na drogach sól i piasek znacząco pogarszają jakość jazdy i trwałość całego roweru. Jak zadbać o ich formę zimą?
Łańcuch i wszystkie elementy wymagające smarowania czyścimy i smarujemy gęstymi, zimowymi smarami które nie będą zamarzać przy ujemnych temperaturach. Jednocześnie dbamy o to, by wspomniana wcześniej sól nie zalegała na żadnych elementach roweru – po przejażdżce warto dokładnie opłukać rower ciepłą wodą i wytrzeć z jej pozostałości, pozostawiając rower całkowicie suchy i pamiętając, by przechowywać go w ciepłych pomieszczeniach.
Pamiętaj o oświetleniu
Chcąc wybrać się na rower zimą pamiętaj o zaopatrzeniu się we właściwie oświetlenie i odzież odblaskową. Przy gorszej pogodzie widoczność jest tu ograniczona przez cały dzień, a przy zwiększonemu niebezpieczeństwu poślizgu bycie widocznym na drodze jest jeszcze ważniejsze, niż latem.
Pamiętaj jednak, że baterie w ujemnych temperaturach rozładowują się bardzo szybko, dlatego też licznik i lampki zabieraj ze sobą za każdym razem, gdy zostawiasz rower na dworze lub w nieogrzewanej przechowalni i zawsze woź przy sobie zapasowe baterie, bo przydadzą się w najmniej spodziewanym momencie.
Chroń rower przed śniegiem
Jadąc do szkoły czy pracy na rowerze często zostawiamy go przed budynkiem, wystawionego na śnieg i mróz przez kilka godzin. Jeśli masz szansę, zabezpiecz go kocem lub specjalnym pokrowcem i nie narażaj na takie akcje bardzo często – niektóre elementy roweru są bardzo podatne na rdzę i zimowa wilgoć z pewnością odbije się nad nich widocznymi oznakami. Mroźne warunki to też duże ryzyko uszkodzenia hamulców, które są do bezpiecznej jazdy bezwzględnie niezbędne. Tu zadbaj przede wszystkim o dokładne sprawdzenie hamulców przed ruszeniem, usuwanie lodu i zabrudzeń z obręczy i klocków hamulcowych i regularne smarowanie linek smarem odpornym na niskie temperatury.
Wiosną część z tych elementów i tak będzie do wymiany, jednak na tą chwilę ważniejsze jest, by na rowerze czuć się po prostu bezpiecznie.
Na koniec przypominamy jeszcze o błotnikach, które podczas jazdy przez śnieg czy błoto ochronią przed rozbryzgami nie tylko plecy twojej kurtki, ale też cały rower. Wyczyszczenie go po powrocie będzie oczywiście tak samo konieczne, jednak szanse na to że zabrudzą się niektóre kluczowe elementy są tu znacznie niższe.
Ostatecznie błotniki nie przeszkadzają w niczym, a mogą przynieść wiele dobrego. Zabezpiecz więc rower odpowiednio i nie rezygnuj z jazdy zimą, jeśli faktycznie nie wyobrażasz sobie życia bez jednośladu. Doskonale to rozumiemy!