Czym są rowery fitness i jak sprawdzają się w praktyce?

Każdy wie, co to jest i do czego służy rower. Jednak temat tych dwukołowych pojazdów jest znacznie bardziej złożony, co staje się jasne choćby wówczas, kiedy ktoś chce kupić sobie nowy rower. Wtedy sprzedawca pyta o szczegóły i okazuje się, że rower rowerowi nie równy, że istnieją różne rodzaje, a każdy charakteryzuje się innymi częściami.

Niektóre posiadają dodatkowe ulepszenia, a oprócz tego każdy ma inny dizajn, aby zachwycić miłośników kolarstwa jeszcze bardziej. Do najpopularniejszych typów rowerów z całą pewnością należą rowery fitness, dlatego to właśnie im poświęcimy trochę miejsca w tym artykule. Przeczytasz tu, czym dokładnie charakteryzują się rowery fitness oraz jak sprawdzają się w praktyce.

Charakterystyka roweru fitness

Podstawową cechą rowerów fitness jest ich uniwersalność. Nadają się one zarówno do rekreacyjnego jeżdżenia po parku, jak i do dojazdu do pracy. Od tradycyjnych rowerów z elementami amortyzacyjnymi rower ten różni się tym, że tej amortyzacji nie posiada, ani w kierownicy, ani pod siodełkiem. Tym samym rama przy kierownicy oraz siedzeniu jest całkowicie prosta, nadając jadącemu pozycję sportową. Zasadniczo rower fitness jest wygodny i przydatny dla osoby, która jeździ często, ale nie zbyt długo i nie wyczynowo. Do zalet rowerów fitness z całą pewnością należy szybka ich reakcja na ruchy kolarza, dlatego rower ten może być używany podczas różnego rodzaju pogody.

Rowery fitness są również bardziej polecane do jazdy po równych drogach, nie zaś w miejscach leśnych i górskich. Ich przeznaczenie jest skierowane bardziej w stronę komfortu osoby jeżdżącej i wysiłku sportowego niż w stronę wytrzymałości na nierównych powierzchniach i w trudnych warunkach. Rowery fitness zazwyczaj mają miejsce na bagażnik, który można dopiąć samemu, bądź który jest sprzedawany razem z rowerem. Przeciętna waga roweru typu fitness to od około 8 do 12 kg, wszystko zależy od jakości danego modelu – im lepszy rower, tym cięższy.

Jazda na rowerze fitness

Jak w przypadku każdego typu rowerów, modele fitness również różnią się między sobą. Można je podzielić, między innymi, ze względu na płeć, czyli na damskie i męskie. W tym przypadku rower damski może mieć niższy przekrok, czyli wsiadanie na niego jest ułatwione dzięki odpowiednio obniżonemu siodełku. Znaczna ilość cech poszczególnych rowerów jest jednak zależna od różnych producentów i projektów. Do najczęściej występujących różnic zaliczyć można, między innymi, grubość kół, typ pedałów czy też parametry sztycy. Do poszczególnych modeli można też dołączać bagażniki czy specyficzne światła, a to jeszcze nie wszystko.

TREK FX 2 WSD DISC 2019
TREK FX 2 WSD DISC 2019 – jeden z najciekawszych modeli fitness – dostępny w sklepie PM Bike.

 

Rowery fitness są wygodne dla amatorów kolarstwa, dlatego przejazd rowerem do pracy to świetny pomysł. Dzięki temu, że ten typ roweru szybko reaguje na zachowanie jadącego, z łatwością przystosujesz się do różnorodnych warunków na miejskiej, ruchliwej drodze, na której szybka reakcja i liczne zmiany tempa czy omijanie są na porządku dziennym. Bardzo ważną cechą rowerów fitness jest również wspomniana możliwość zamontowania wybranych świateł. Dzięki temu rower jest dobrze widoczny, przyczyniając się do bezpiecznej jazdy i z łatwością poruszając się między pojazdami czterokołowymi, których kierowcy z łatwością dostrzegą cyklistę na drodze.

TREK FX3 WSD DISC 2019
TREK FX3 WSD DISC 2019

Ze względu na sportową pozycję, jaką przyjmuje cyklista poruszający się rowerem fitness, jest to model idealny do rekreacyjnego jeżdżenia po równych drogach na pobliskich ścieżkach rowerowych czy w parkach. Niezależnie od typu hamulców, rower pozwala na bardzo mocne hamowanie, dzięki czemu z łatwością można zareagować w razie napotkania na swojej drodze skupiska rowerzystów. Ten typ roweru jest również idealny dla tych, którzy nie lubią amortyzatorów, ponieważ w tym rowerze ich nie ma. Rower fitness sprawdza się dobrze w mieście również dlatego, że posiada dość szerokie koła, a właśnie takie sprawdzają się w mieście najlepiej. Warto wspomnieć także o cenie tego typu pojazdów. Decydując się na rower typu fitness, warto przygotować się na wydatek rzędu około 2 tysięcy złotych, jeśli chce się kupić model wyposażony w podstawowe elementy. W zależności od tego, na czym zależy danej osobie, może to być wydatek dużo wyższy.