Rowery elektryczne

Jak dbać o rower elektryczny?

Decydując się na rower elektryczny, nie musisz martwić się o to, że, że utrzymanie go w dobrym stanie będzie bardziej wymagającym zadaniem, niż w przypadku klasycznych rowerów, niewyposażonych w dodatkowe napędy elektryczne. Tutaj dowiesz się, na co zwracać uwagę, aby rower służył Ci jak najdłużej, a do tego był bezpieczny. Prezentujemy przydatne i proste porady, dzięki którym będzie to w pełni możliwe.

Dbaj o odpowiednią temperaturę przechowywania

O ile zwykły rower raczej nie poniesie większego uszczerbku na “zdrowiu” w niższej temperaturze, o tyle rower elektryczny już tak. Chodzi tu przede wszystkim o baterię, i to niezależnie od tego, czy jest ona litowo-jonowa, czy też kwasowa. Bateriom tym nie służy temperatura niższa niż 10 stopni Celsjusza.

Kolejnym, ważnym aspektem jest to, by nie zostawiać pojazdu bezczynnie na rozładowanej baterii. Dlatego też, w sezonie zimowym, kiedy odstawiasz rower do garażu, regularnie do niego zaglądaj i sprawdzaj poziom naładowania baterii, podłączając go do ładowarki w razie potrzeby. Jeśli zostawisz rozładowaną baterię na zbyt długi czas, może dojść do reakcji chemicznych, które negatywnie wpłyną na jej żywotność.

Poprawne serwisowanie ma znaczenie

Poza baterią serwisowanie roweru elektrycznego niewiele się różni. Tak samo dokonywany jest przegląd, w ramach którego fachowcy ustalają, czy nie pojawiła się usterka, a jeśli tak, to jak będzie wyglądała naprawa. Serwisowanie może obejmować wymianę akumulatora na nowy, wymianę innych części roweru oraz udzielenie przydatnych porad odnośnie do użytkowania, przechowywania, czy też pielęgnacji. Niekiedy w ofercie jest możliwość odebrania roweru elektrycznego z miejsca, w którym doszło do awarii. Jest to bardzo ważna usługa, choćby dlatego, że jego waga może dochodzić nawet do 40 kg.

Pamiętaj też o tym, że rowery elektryczne są w Polsce stosunkowo nową formą przemieszczania się, dlatego też, wybierając serwis, warto zwrócić uwagę na to, czy pracują w nim mechanicy przeszkoleni do napraw tego typu pojazdów.

Rowery elektryczne

Inne aspekty związane z użytkowaniem roweru elektrycznego

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest na pewno to, że budzą one duże zainteresowanie wśród złodziei, ze względu na swoją wartość. Aby zabezpieczyć je przed kradzieżą, warto rozważyć doposażenie się w istniejące na rynku systemy zabezpieczające, co będzie szczególnie ważne, jeśli chcesz zostawić rower na chwile, będąc w trasie np. przed sklepem. Oprócz tego dbaj o to, by był przechowywany w bezpiecznym miejscu, dlatego też pozostawianie go na widoku nie jest zbyt rozsądne. Rower powinien być trzymany pod kluczem w różnych schowkach, w dobrze zamkniętym garażu, a nawet w domu, jeśli jest taka możliwość.

W jakie środki i akcesoria warto zainwestować?

Podstawą prawidłowego funkcjonowania roweru, w tym również elektrycznego, jest jego umycie. Czy to naraża elektryczny mechanizm na zniszczenia? Absolutnie nie, jest on bardzo dobrze zabezpieczony przed dostępem wody. Jedyne, o czym należy pamiętać, to demontaż baterii i wyświetlacza przed rozpoczęciem czyszczenia. Jakie środki są do tego potrzebne? Można zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące, dedykowane różnym częściom roweru, lecz często może wystarczyć zwykły, delikatny płyn do naczyń. Do czyszczenia możesz wykorzystywać dostępne w domu szczotki – do trudno dostępnych miejsc przyda się szczoteczka do zębów, do czyszczenia zębatek może być przydatna szczotka z długim włosiem.

Ważna sprawą jest regularne czyszczenie i smarowanie łańcucha, tak samo jak w “zwykłych” rowerach. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalny odtłuszczacz, który dokładnie usuwa resztki starej warstwy smaru i osadzonych zabrudzeń, przygotowując tym samym rower do dalszych podróży. Zaopatrz się również w smar, którego rodzaj zależy od tego, czy najczęściej poruszasz się po drogach suchych, czy też raczej błotnistych. Smar “suchy” ogranicza osadzanie się kurzu, lecz konieczne będzie częstsze nakładanie go na łańcuch. Z kolei smar “mokry” będzie miał działanie wodoodporne i będzie trzymał się znacznie dłużej.

Pielęgnacja roweru elektrycznego nie różni się szczególnie mocno od zabiegów konserwacyjnych dokonywanych na modelach pozbawionych elektroniki. Tak samo ważne jest odpowiednie czyszczenie, przechowywanie i serwisowanie roweru.