Rowery elektryczne

Jak trwała jest bateria w rowerach elektrycznych?

Pierwsze wzmianki o rowerze elektrycznym pojawiły się już pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. W odróżnieniu od klasycznych jednośladów, rowery elektryczne wspomagają jazdę dzięki wbudowanemu w koło silnikowi elektrycznemu. Jedną z zalet rowerów elektrycznych jest fakt, że poruszają się one w sposób bezszelestny i nie wymagają od nas wysiłku fizycznego. Z rowerów elektrycznych chętnie korzystają osoby z różnych grup wiekowych. Zarówno starsi, jak i młodsi użytkownicy wybierają rower elektryczny jako idealny środek do poruszania się po zatłoczonej przestrzeni miejskiej lub w ramach idealnego pomysłu na rekreację.

Czym charakteryzuje się e-bike?

E-bike, podobnie jak e-rower, to określenie nawiązujące do oryginalnej nazwy tego sprzętu. Po angielsku „electric bicycle” oznacza „rower elektryczny”. Rowery zasilane silnikiem elektrycznym nie muszą być zarejestrowane. Nie wymagają uiszczania stałych opłat za ubezpieczenie oraz nie podlegają obowiązkowi poddawania roweru regularnym przeglądom. Rowery elektryczne wykazują się niższym kosztem pracy i nie wydzielają spalin. Niewątpliwie podróż rowerem elektrycznym sprawia wiele radości. Już po pierwszych pokonanych metrach doświadczamy zupełnie nowej jakości jazdy.  Warto zauważyć, że coraz więcej osób pragnie rozpocząć swoją przygodę z e-rowerami. Ten prężnie rozwijający się trend to zasługa świetnie rozwijającego się postępu technologicznego, obfitującego w coraz to nowsze rozwiązania w celu poprawienia jakości życia każdego miłośnika „dwóch kółek”.

Akumulator w rowerze elektrycznym. Na ile naładowań wystarcza jedna bateria w e-rowerach?

Aby przyjemność z jazdy na rowerze elektrycznym nie trwała zbyt krótko, warto zadbać o naładowanie akumulatora. To właśnie bateria w e-rowerze jest najistotniejszym źródłem napędu naszego jednośladu. Aktualnie miejsce dawnego akumulatora żelowego, coraz częściej zajmuje zasilanie jonowo-litowe. Akumulatory jonowo-litowe, nazywane akumulatorami Li-ION, mają dużo lepszy stosunek masy do pojemności. W porównaniu z konstrukcją żelowych, są około 5-krotnie lżejsze. Taki akumulator można w wygodny sposób naładować w domowym lub garażowym gniazdku elektrycznym. Pełne naładowanie pustego akumulatora przeważnie zajmuje od dwóch do pięciu godzin. Producenci rowerów określają trwałość baterii na 500 cykli pełnego ładowania.

Bateria w rowerach elektrycznych

Dlaczego akumulator Li-ION to najlepszy wybór, podczas zakupu elektrycznych rowerowych?

Każdy akumulator e-roweru wymaga wymiany po wykonaniu określonej liczby cykli rozładowań i ładowania. Obecnie jest to od 500 do 1000. Daje nam to ponad 50 tysięcy przebytych kilometrów. Bardzo ważną informacją dla osób, które interesują rowery elektryczne jest fakt, że żywotność akumulatorów litowo-jonowych jest bardzo wysoka, a wydajność takiego sprzętu znacznie się zwiększyła.

Jak zadbać o długie życie akumulatora?

Na pewno zastanawiałeś się, od czego zależy wytrzymałość baterii rowerowej. Producent zawsze deklaruje optymalną pojemność i moc pracy akumulatora, jednak nie jest to najważniejszy czynnik wpływający na żywotność baterii. Istotna jest tutaj temperatura, mogąca wpływać bezpośrednio na sprawność akumulatora. Pamiętaj o tym, aby nie trzymać swojego ulubionego roweru elektrycznego w nieodpowiednich dla niego warunkach. Niesprzyjające warunki wpływające na wydajność baterii w e-bike’u to, na przykład wilgotna piwnica. Elektryczne rowery nie lubią także bardzo wysokich temperatur, dlatego zwróć uwagę, czy Twój rower nie stoi w pobliżu grzejnika.

Czy baterię można wymienić na nową?

Tak zwana regeneracja akumulatora do rowerów elektrycznych jest możliwa dzięki wymianie wszystkich starych ogniw na nowe i przeprogramowaniu elektroniki sterującej. Zabieg ten sprawia, że nasz stary akumulator zachowuje się jak fabrycznie nowy. Co ważne, oryginalna elektronika i obudowa pozostają niezmienione. Rewizja akumulatora kosztuje mniej niż wymiana całego akumulatora, jednak niepoprawnie odnowiona bateria może się zepsuć i powodować zwiększone ryzyko pożaru. W zależności od producenta, użytkowania i tego, jak obchodzimy się z naszym akumulatorem, może nam on posłużyć od 2 do 5 lat. Rekomendujemy, aby po tym czasie należycie zutylizować produkt.

Zakup e-roweru – czy warto?

Korzyści płynących z użytkowania e-rowerów jest naprawdę wiele. Wybór elektrycznego jednośladu to zaoszczędzony czas i pieniądze. Wykorzystując tradycyjny sposób użytkowania roweru oraz przebywając częściej na świeżym powietrzu, zadbasz o zdrowie i poprawisz kondycję fizyczną!