Droga rowerowa

Coraz więcej dróg rowerowych w polskich miastach

W ostatnich latach możemy zauważyć, że coraz więcej osób przesiada się na rowery i chętnie nimi podróżuje w przestrzeni miejskiej. Nie umknęło to uwadze władzom większych polskich miast, w których, jak grzyby po deszczu, pojawiają się nowe drogi dla cyklistów.

„Bardzo nas to cieszy. Pamiętam czasy, gdy w Polsce nikt nie słyszał o takim wynalazku jak drogi rowerowe i jedyną alternatywą było współdzielenie dróg z kierowcami samochodów, którzy często są wrogo do nas nastawienie, szczególnie w miastach” – tak na temat sytuacji sprzed kilku lat wypowiedział się Bartłomiej Piech, który jest twórcą Ruchu Rowerzystów Miejskich w Katowicach.

Rzeczywiście, jak pokazują  ankiety, większość rowerzystów najbardziej obawia się o swoje zdrowie. Wskazują oni, że kierowcy nie zachowują bezpiecznych odstępów przy wyprzedzaniu oraz często zachowują się agresywnie. Stworzenie osobnych przestrzeni dla rowerzystów pozwoli na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji i komfortowe przemieszczanie się po mieście. Drogi rowerowe wydzielane są z chodników dla pieszych oraz dróg i mają przeważnie kolor czerwony.

Bezpieczeństwo to podstawa

Drogi rowerowe nie są żadną nowością. Od wielu lat budowane są w innych krajach. Holandia jest w tej kwestii od wielu lat liderem. Przemieszczając się po holenderskich miastach możemy dojechać rowerem w praktycznie dowolne miejsce. Podobnie wygląda sytuacja w krajach skandynawskich, które również stawiają na rozwój transportu rowerowego.

Cieszy fakt, że Polska poszła w tym samy kierunku i już teraz możemy cieszy się nowopowstałymi drogami rowerowymi, które gwarantują bezpieczeństwo i bezstresową jazdę.

Dodatkowo w wielu miastach wprowadzono tzw. rowery miejskie, dzięki którym wiele osób przekonało się do tej formy transportu. Drogi rowerowe to również sposób władz na walkę z korkami ulicznymi. W godzinach szczytu przejazd przez większość polskich miast graniczy z cudem. Mieszkańcy nie mogą przekonać się do komunikacji miejskiej, która często jest zatłoczona i nie jest klimatyzowana. Rower jest więc nową alternatywą, dającą nadzieje i pozwalająca na aktywne spędzanie czasu do i z pracy.