elektryczny

Rowery z napędem elektrycznym – charakterystyka

Rowery elektryczne są popularne na całym świecie stosunkowo od niedawna. Ten nowoczesny typ roweru jest przede wszystkim wygodny, szybszy i daje nam więcej możliwości niż zwykły rower.

Głównym elementem dodatkowym, jaki posiada w wyposażeniu rower elektryczny, to silnik. Jego moc nie przekracza 250 Watów, ze względu na postanowienia Unii Europejskiej. Dodatkowo, zasilanie takiego roweru, w celu jego ładowania, może wynosić maksymalnie 48 V.
Istotna jest również sama jazda na rowerze.

Prędkość, jaką możemy osiągnąć za pomocą silnika, to 25 km na godzinę. Po osiągnięciu tej prędkości, silnik wyłącza się. Jest to podyktowane przede wszystkim bezpieczeństwem ora zasadami ruchu drogowego.
Rower, nawet elektryczny, nie może być tak szybki jak skuter.
Podstawowe części, jakie wchodzą w skład rowerów elektrycznych to:

  • Silnik elektryczny – zazwyczaj jest on montowany w przedniej piaście koła i przy korbie. Często jednak, silnik jest połączony z korbą.
  • Akumulator – znajduje się on na bagażniku, ewentualnie w ramie. Ładowanie akumulatora może odbywać się na rowerze, lecz coraz częściej możemy spotkać się z wyjmowanym akumulatorem. Dziś, szczególnie znane jest zasilanie litowo-jonowe. Jest ono lekkie i bardziej wydajne. Dzięki niemu, mamy możliwość przejechania za pomocą akumulatora nawet do 150 kilometrów.
  • Sterownik jest z kolei elementem, dzięki któremu możemy sterować mocą silnika. Naciskając na pedały, silnik będzie działał wydajniej, co z kolei przekłada się na prędkość, jaką osiągamy podczas jazdy.

Trzy powyższe elementy stanowią dodatkowe wyposażenie każdego roweru elektrycznego. To dzięki ich obecności możliwe jest osiąganie tak dużych prędkości.

 

Czy warto kupić rower elektryczny?

Pojazd, jakim jest nowoczesny rower elektryczny, jest znany nie tylko ze swoich zalet. Charakteryzuje się on bowiem dość wysoką ceną. Trzeba jednak dodać, że wyposażenie roweru zawsze powinno być markowe – dzięki obecności silników znanych producentów, możemy być pewni o jakości maszyny.
Niemniej jednak warto zainwestować w taką maszynę, jeżeli długie przejażdżki są dla nas zbyt dużym obciążeniem.

 

Dla kogo rower elektryczny będzie odpowiednim pojazdem? 

Otóż, grupa użytkowników tego typu rowerów jest bardzo szeroka, począwszy od miejskich, przez górskie czy trekkingowe. Obecnie, wciąż na drogach można zobaczyć częściej tradycyjne rowery. Nie brakuje jednak wielbicieli nowoczesnych rowerów elektrycznych. W znacznej większości, rowery elektryczne używane są przez osoby, które szczególnie cenią sobie prędkość. Dodatkowo, z rowerów takich często korzystają osoby starsze, które znacznie szybciej się męczą.
Osoby, które lubią długie przejażdżki, lecz szybko się męczą, mogą wykorzystać rower elektryczny. Przez dłuższą część jazdy, można bowiem korzystać z silnika. Co prawda wyłącza się on po osiągnięciu 25 kilometrów, jednak prędkość jaką osiągamy, nadal będzie duża.