Rowery dla dzieci

Rower dla dziecka

Na rowerze można jeździć praktycznie w każdym wieku. Nikogo nie dziwi ani kilkuletnie dziecko, anie tym bardziej starsza pani lub pan na dwukołowym pojeździe. Dzieci mogą jeździć na rowerze już w wieku 3-4 lat. Oczywiście rowery dziecięce są zupełnie inne niż te dla dorosłych. Dla tych najmniejszych dzieci, w sklepach rowerowych można bez problemu kupić kolorowe rowerki. Nie warto kupować ich przez internet lub w supermarkecie, gdyż łatwo możemy zostać oszukani.

W wieku 3-4 latek przychodzi pora na nieco poważniejsze rowery. Są to zwykle trzy i więcej kołowe kolorowe pojazdy, łatwe do sterowania, o 12 calowych kółkach. Powinny mieć ramę z niskim przekrokiem, jedno przełożenie i osłonę na łańcuch. Warto jest także dokupić kilka akcesoriów do roweru, a także dla dziecka, które zapewnią mu bezpieczeństwo.

Wraz z dzieckiem powinien rosnąć także jego rowerek. Udając się do sklepu z rowerami, najlepiej jest zabrać ze sobą dziecko. Nawet najdokładniejsze pomiary nie dadzą całkowitej pewności, że rowerek będzie odpowiedni. Kupując rowerek dla dziecka wybierzmy ten, na którym przyjmuje ono komfortową pozycję, nie jest za bardzo wyciągnięte do przodu, swobodnie kontroluje rower czyli jest w stanie bez trudu sięgnąć hamulców i skręcać bezpiecznie kierownicą. Najważniejsze jest jednak to, by swobodnie sięgało do podłoża piętami podczas zsiadania z roweru. Nie warto jest kupować większego rowerku dla dziecka, gdyż jazda na nim będzie nie tylko niekomfortowa dla małego rowerzysty, ale przede wszystkim może stać się dla niego niebezpieczna.

W niektórych sklepach rowerowych można kupić dziecięcy rowerek, a gdy dziecka z niego już wyrośnie, oddać go do sklepu i dopłacając różnicę, kupić większy rowerek.

Rowerki dla starszych dzieci, tych powyżej 9 roku życia, są już praktycznie miniaturkami rowerów dla dorosłych. Jedyną różnicą jest to, że mają koła o średnicy 24 cali. Rowery te posiadają mocne hamulce, przerzutki, a często także amortyzację.

Rower jest częstym prezentem komunijnym. Jednak musi być on dostosowany do wzrostu dziecka. Nie należy kupować większego roweru z przekonaniem, że dziecko i tak urośnie, bo wcześniej może zrobić sobie krzywdę.