rower elektryczny

Rodzaje rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne są nowoczesną alternatywą dla każdego, kto szczególnie ceni sobie szybkie i długie przejażdżki. Komfort, jaki zapewnia rower, jest możliwy dzięki wbudowanemu napędowi.

Rowery elektryczne i ich zalety

Dziś, coraz częściej możemy zobaczyć e-rowery zarówno na ulicach miast, jak i w terenie. Wiele jest korzyści, jakie wynikają z posiadania roweru elektrycznego. Przede wszystkim – napęd umożliwia nam osiąganie zawrotnej prędkości, która może sięgać nawet do 25 kilometrów na godzinę.

Silnik uruchamiany jest za pomocą naszych mięśni – po przekroczeniu maksymalnej prędkości, napęd automatycznie wyłącza się, a my utrzymujemy prędkość.
Rower z napędem elektrycznym jest więc idealnym wyborem dla wszystkich tych, którzy lubią długie wycieczki. Dzięki silnikowi, nie będziemy się nadmiernie przemęczać. Dużą zaletą roweru jest to, iż nie trzeba cały czas pedałować, by utrzymać prędkość. Z roweru tego typu mogą więc korzystać osoby, które szybko się męczą, w tym ludzie starsi.
Wbrew pozorom, rower elektryczny nie jest drogi w utrzymaniu. Cena zakupu co prawda jest wysoka, jednak należy pamiętać, że popularność tych jednośladów wzrasta z roku na rok. Dzięki temu, producenci oferują coraz niższe, bardziej przystępne ceny. Napęd wytrzymuje długo, a jego ładowanie (w domu lub na stacjach), nie kosztuje wiele.

E-MTB - rower elektryczny
Tak prezentuje się jeden z popularniejszych elektrycznych rowerów górskich. Model e-MTB

Rodzaje rowerów elektrycznych

Warto dodać, że istnieją specjalne typy rowerów, które są połączeniem elektryków z innymi modelami. Spośród nich można wyróżnić rowery górskie, trekkingowe, miejskie i składane, które posiadają cechy i elementy roweru elektrycznego.

  • Rower elektryczny górski – ten rodzaj jednośladu jest idealny, jeśli lubimy jeździć w warunkach ekstremalnych. Cechuje się on szczególnie wytrzymałą ramą i wzmocnioną obręczą, która jest odporna na uderzenia. Model ten posiada grubsze opony, przez co mamy zagwarantowaną lepszą przyczepność oraz amortyzację. Dodatkowo, rower jest wyposażony w amortyzator jazdy, dzięki któremu jazda będzie wygodna, nawet po wybojach.

 

  • Rower elektryczny składany – jest to niewielki i lekki model roweru. Można go z łatwością przetrzymywać w mieszkaniu czy nawet w samochodzie. Silnik jest zamontowany jest w tylnej piaście, a sam rower jest wspomagany regulacją o wielu stopniach. Sterowanie jest prostsze dzięki panelowi, który znajduje się na kierownicy. Znaczna większość rowerów, posiada funkcję, dzięki której możemy ruszyć bez konieczności pedałowania. Rower wyposażony jest także w bagażnik i wspomaganą regulację.

 

  • Rower elektryczny miejski – model ten jest nieco cięższy od zwykłego roweru. Rower zapewnia nam jazdę wygodną, w wyprostowanej pozycji. Dzięki temu, mamy zapewnioną lepszą widoczność oraz większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Rower bardzo szybko nabiera prędkości. Cechy szczególne miejskiego roweru elektrycznego, to wygoda oraz prosta obsługa. Modele te są wyposażone w wielostopniowe wspomaganie, które zamontowane jest na kierownicy.

 

  • Rower elektryczny trekkingowy – są przeznaczone dla wszystkich tych, którzy lubią jazdę turystyczną. Rower ten jest wygodny i świetnie nadaje się na długie dystanse. Silnik elektryczny pozwoli nam przemierzać wiele kilometrów bez zmęczenia. Rower posiada regulowany mostek, bagażnik, błotniki oraz zintegrowane oświetlenie. Dodatkowo, rower posiada akumulator o dużej pojemności. Dzięki niemu, możliwe jest przejechanie nawet 100 km nie musząc ładować baterii.

Jak wybrać odpowiedni rower?

Dzięki popularności, jaką cieszą się rowery elektryczne, możemy wybierać spośród wielu rodzajów. Wybór roweru powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jakie według nas powinien mieć on przeznaczenie.

Istotne jest bowiem, po jakich ścieżkach się poruszamy oraz co jest dla nas najważniejsze w rowerze i w jego wyposażeniu. Warto bliżej przyjrzeć się rowerom i zapoznać się z ich cechami oraz wyposażeniem.

Każdy z nich ma inne przeznaczenie – połączenie tradycyjnego roweru elektrycznego z innymi rodzajami rowerów, daje nam możliwość jeszcze szybszej i wygodniejszej jazdy w terenie czy po asfalcie.

Wszystkie wyżej wymienione rowery mają szczególne cechy, dzięki którym każdy z nas będzie mógł dobrać właściwy model dla siebie. Co ciekawe, rowery zapewniają nam przejechanie nawet do 130 kilometrów podczas jednorazowej wycieczki, bez konieczności podłączania baterii do ładowania.