Przygotowanie roweru do zimy. Od czego zacząć?

Dbając o swój rower, mamy pewność, że pojazd posłuży nam wiele lat. Nie wystarczy systematycznie go myć czy pompować opon. Lato jest zresztą najłaskawsze dla jednośladów. Prawdziwym wyzwaniem wydaje się być natomiast zima. To wobec zbliżających się chłodnych miesięcy i paradoksalnie odstawienia roweru – w sposób szczególny musimy o niego zadbać.

Liczy się samo przygotowanie go do przymusowego postoju, jak i jego odpowiednie przechowywanie. By na wiosnę móc znów bez przeszkód z niego korzystać, trzeba więc pamiętać o kilku zasadniczych kwestiach.
Przejdźmy zatem do omówienia poszczególnych z nich – czynności pielęgnacyjnych, warunków przechowywania i akcesoriów do tego niezbędnych.

Rower o który dbamy posłuż nam wiele lat

rower górski
Pamiętajmy o konserwacji roweru przed zimą. Najlepsze artykuły do konserwacji znajdziesz na pmbike.pl

Przygotowanie roweru zacząć należy od obniżenia ciśnienia w oponach. Po śniegu i tak jeździmy znacznie wolniej, a w warunkach zimowych liczy się przecież stabilność. Wykonując powyższą czynność, warto też od razu zwrócić też uwagę na zawieszenie. Te czynności wykonujemy jednak wtedy, gdy zimą planujemy kontynuowanie rowerowych wycieczek.

Gdy na okres zimowy przesiadamy się jednak do auta cały proces lepiej rozpocząć od czyszczenia pojazdu, a więc usunięcia z osprzętu błota, piasku i brudu. Przesmarowanie łożysk, wyczyszczenie widelca i rozpięcie hamulców przypadku konkretnych modeli też jest konieczne. Warto pamiętać również o zrzuceniu przerzutki na najmniejsze dla niej zębatki. I to zarówno z przodu, jak i z tyłu. Na sam koniec możemy jeszcze zdjąć oświetlenie, i zdemontować wszystkie inne urządzenia elektryczne. Same akcesoria do konserwacji roweru, jak i najnowsze modele jednośladów kupimy natomiast  w internetowym sklepie pmbike.pl – środki do mycia, preparaty ochronne wydobywające głębię połysku, a także te chroniące przed matowieniem lakieru. Do konserwacji napędu idealne są z kolei oferowane w sklepie smary. Zmniejszają one tarcie łańcucha i chronią przed przywieraniem brudu.

Jak przechowywać rower w okresie zimowym?

Jeśli nasz rower nie będzie nam potrzebny w czasie zimy, musimy zadbać o jego odpowiednie przechowanie. Właściwie ta kwestia jest najistotniejsza, gdy chodzi o przygotowanie go do kolejnego sezonu.

Rower Kross Trans 6
Rower Kross Trans 6 damski dostępny na stronie: https://pmbike.pl/pl/p/KROSS-Trans-6.0-damski-2020/6128

Gdy nie mamy możliwości odstawienia jednośladu do garażu czy piwnicy – wystarczy kupić specjalny stojak lub wieszak do mieszkania. Przy odrobinie wyobraźni można stworzyć dzięki temu osobliwą, domową dekorację. Rower powiesić możemy na ścianie, postawić w przedpokoju lub nawet salonie. W garażu zaś, wystarczy położyć go w takim miejscu, by przeszkadzał  gdy ktoś będzie próbował zaparkować auto. Możemy oczywiście zainwestować w pokrowiec, jednak nie jest to konieczne. Narzuta staje się potrzebna wówczas, gdy rower odstawiamy do piwnicy. Z uwagi na to, że w miejscach tego rodzaju zazwyczaj jest po prostu brudno, szkoda by było, aby rower niszczał. Jeśli mieszkamy w wielorodzinnym budynku, kwestię tą omówmy też z jego administratorem. Nie wszystkim może się w końcu podobać taki sposób wykorzystywania wspólnej przestrzeni.

Tak czy inaczej – pamiętając o odpowiedniej konserwacji, a następnie przechowaniu, zyskamy pewność, że rower będzie sprawny przez długi czas. Jako, że nie stanowi on małego wydatku, lepiej o niego dbać i zawczasu starać się, by był sprawny przez kolejne lata. Co więcej, kupując poszczególne akcesoria zwracajmy uwagę, by były one dobrej jakości. To ważne, bo słabe preparaty na nic się zdadzą. Wydamy tylko pieniądze, a efekty i tak będą niezadowalające.