przyczepka Burley

Przyczepka a fotelik rowerowy – porównanie

Rodzice chcący podróżować ze swoimi pociechami na rowerach mają do wyboru dwie opcje – fotelik oraz przyczepkę rowerową. Rowerzyści często stają przed dylematem w momencie dokonywania zakupu, ponieważ oba rozwiązania posiadają swoje plusy i minusy. W tym artykule postaramy się przybliżyć oba produkty oraz dokonać ich porównania. Mamy nadzieję, że będzie on pomocny w trakcie podejmowania decyzji.

Bezpieczeństwo

Dla większości rodziców kwestia bezpieczeństwa w trakcie jazdy jest najważniejsza. Nie ma się co dziwić, ponieważ podczas jazdy ciężko przewidzieć moment upadku bądź kolizji. Fotelik rowerowy zamontowany jest w tylnej części roweru – zaraz za rowerzystom. W momencie upadku dziecko zabezpieczone jest za pomocą pasów, ale nie gwarantuje to 100% bezpieczeństwa, ponieważ wszystko zależy od sposobu, w jaki rower upadnie na ziemię. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaka sytuacja spotka nas na drodze, dlatego korzystając fotelika zawsze istnieje ryzyko narażenia naszego dziecka na niebezpieczeństwo.

W przypadku  jazdy z przyczepką sprawa wygląda całkowicie inaczej – dziecko siedzi zapięte wewnątrz, dzięki czemu jest o wiele mniej narażone na jakiekolwiek uszczerbek na zdrowiu. Ważne jest zachowani bezpieczeństwa w trakcie upadku rodzica. Przyczepka umieszona jest na dwóch kółkach, więc jej przewrócenie jest praktycznie niemożliwe. Nawet, jeżeli rodzic przewróci się na rowerze, to dziecko cały czas będzie siedziało we wnętrzu przyczepki.  Bardzo ważna jest także ochrona przed promieniami UV oraz opadami atmosferycznymi – przyczepki pokryte są warstwą nieprzemakalnego materiału, dzięki czemu jazda w nawet najcięższych warunkach przebiega dla dziecka komfortowo. Foteliki rzadko posiadają dodatkowe zabezpieczenia, więc w kwestii bezpieczeństwa przyczepki zdecydowanie wygrywają

Wygoda jazdy

Jazda z fotelikiem sprawdza się szczególnie w trakcie poruszania się po ulicach dużych miast, gdzie chodniki często zapełnione są przechodniami i ciężko znaleźć przestrzeń dla roweru. Z tego powodu sporo osób wciąż decyduje się na jazdę z fotelikiem. Warto jednak zaznaczyć, że początkowo jazda z fotelikiem może być ciężka dla rodzica. Jest to związane z nierównym rozłożeniem masy roweru, co sprawia, że jazda jest cięższa.

Przyczepka rowerowa XLC
Przyczepka XLC Duo to świetny produkt dla wszystkich rodziców. W sklepie PM BIKE przyczepka dostępna jest w cenie 1679 ,-

W przypadku przyczepki rowerowej poruszanie się po mieście bywa mocno utrudnione – wynika to z jej stosunkowo dużych rozmiarów. Przyczepka jest szersza od samego roweru, z czym musi liczyć się rodzic. Jazda po ścisłym centrum miasta oraz zatłoczonych chodnikach może okazać się więc znacznie utrudniona. Dodatkowym problemem jest problem z podjeżdżaniem pod chodniki oraz poruszanie się po nierównościach. Pod tym względem przewagę ma fotelik, który broni się małymi rozmiarami.

Cena

Tutaj zdecydowanym faworytem jest fotelik – jego cena jest kilkukrotnie mniejsza niż w przypadku przyczepki.

Jak widać, ciężko wybrać pomiędzy fotelikiem a przyczepka, ale ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu dziecka warto zdecydować się jednak na przyczepkę.