dziecięca piłka lekarska

Piłki lekarskie w treningu szkolnym

Piłka lekarska to niezwykle przydatne narzędzie, jeśli chodzi o budowanie sprawności fizycznej zarówno w przypadku dziecka, jak i osoby dorosłej.

Przez ostatnie lata piłka lekarska kojarzyła się wyłącznie z niezbyt lubianym przez dzieci ciężarem, wykorzystywanym do prowadzenia dosyć przeciętnych lekcji z wychowania fizycznego. Czas na zmianę! Jak można wykorzystać piłkę lekarską w nowoczesnym treningu i jakie to może przynieść korzyści?

Na co zwracać uwagę przy treningu z piłką lekarską

Na rynku dostępne są piłki lekarskie o różnych wysokościach i wadze. Może ona sięgać od 1 do 10 kg, przy czym w przypadku mniejszych dzieci najmniejsze piłki będą wystarczające. W przypadku dzieci starszych częstym wyborem podczas wf-u jest piłka ważąca 5 kg, lecz do ćwiczeń lepszym wyborem będą piłki o wadze 2-3 kg, by nie zniechęcić maluchów zbyt mocno.

Ćwiczenia należy poprzedzić rozgrzewką, podczas której przygotujesz mięśnie swoje i dzieci do ćwiczeń. Trening z piłką lekarską ma duży wpływ na działanie mięśni głębokich, dlatego też brak przygotowania może skończyć się zakwasami. Gdy już się rozgrzejecie, pora przejść do właściwych ćwiczeń.

Piłka lekarska – przykładowe ćwiczenia 

 • przysiad z piłką lekarską
 • wypad w przód ze skrętem tułowia
 • rzut piłką o podłoże
 • przenoszenie piłki nad głową podczas stania na jednej nodze
 • russian twist z piłką
 • spięcie brzucha z uniesionymi nogami

Jak ćwiczenia z piłką lekarską wpływają na organizm?

 

 • Wzmocnienie mięśni głębokich

 

Piłka lekarska jest swego rodzaju wyzwaniem dla ciała. Można z nią ćwiczyć na niestabilnym podłożu, a także motywować organizm, stawiając go przed nowym wyzwaniem, jakim jest ciężar piłki. Przekłada się to lepsze funkcjonowanie mięśni stabilizacyjnych i poprawę postawy ciała.

 

 • Przygotowanie motoryczne

 

Piłka pomaga budować siłę i dynamikę osoby ćwiczącej. Do tego dobrze zaplanowany trening z piłką umożliwia wyrobienie koordynacji i zwiększenie precyzji ruchów. Odczuwalna waga piłki zmusza do znacznie większego skupienia podczas ćwiczenia, by móc przeprowadzić je w pełni prawidłowo.

 

 • Zwiększenie siły i szybkości

 

Waga piłki i jej kulisty kształt z powodzeniem osadzają ją w roli “pocisku”, obciążnika lub przeszkody. Sprawdzi się ona w ten sposób zarówno u osób trenujących zawodowo, jak i rekreacyjnie, w tym u dzieci podczas lekcji wychowania fizycznego.

 

 • Aktywacja całego ciała

 

Niemal każde ćwiczenie, jakie wykonasz z wykorzystaniem piłki lekarskiej, zaangażuje praktycznie wszystkie partie Twojego ciała. Jest to zresztą szybko odczuwalne, dlatego też piłka lekarska jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą równomiernie wyćwiczyć całe ciało, bez skupiania się jedynie na wybranych partiach.

lekarska piłka

Jak wybrać dobrą piłkę lekarską?

Podstawowe dwa kryteria, jakimi należy się kierować, obejmują ciężar piłki i jej rodzaj.

Rodzaje piłki

Piłki standardowe – spotykane najczęściej podczas klasycznych treningów na lekcjach wf-u, często wykorzystywane przez osoby początkujące i dzieci.

Piłki z uchwytem – uchwyt stosowany jest w celu zapewnienia stabilnego utrzymania piłki podczas ćwiczeń z większym ciężarze oraz przy ćwiczeniach dodatkowych.

Podział piłek ze względu na wagę

 • Piłka do 3 kg – wykorzystywana w rehabilitacji, ćwiczeniach ogólnorozwojowych, oraz dla osób początkujących.
 • Piłka 4-5 kg – przeznaczona dla użytkowników średnio zaawansowanych.
 • Piłka 6-7 kg – piłka wykorzystywana do pracy nad tzw. siłą eksplozywną (zdolność do rozwijania największej siły w jak najkrótszym czasie).
 • Piłka o wadze od 10 kg wzwyż – stosowana przez zawodowców trenujących np. sporty walki.

Gdzie szukać dobrej jakości piłek lekarskich?

Dobrą wiadomością jest to, że atrakcyjną ofertę sportowych artykułów szkolnych oferują nie tylko sklepu stacjonarne, lecz też internetowe, w których można zrobić wygodnie zakupy z dowolnego miejsca. Jednym z takich miejsc jest sklep Powerman. Aby jeszcze bardziej zachęcić młodsze dzieci do ćwiczeń, proponujemy Ci zakup piłek lekarskich do szkoły w wyjątkowo żywych, atrakcyjnych dla oka kolorach. Nie jest to jedyna zaleta naszych wyrobów. Proponujemy korzystne ceny dla wyrobów od sprawdzonych producentów, takich jak Allright, Legend, czy też Ronnay.