Sprzęt rowerowy

Odzież i akcesoria rowerowe

Kolarstwo, podobnie jak wszelkie dyscypliny sportowe, wymaga specjalnego stroju. Najważniejsze, żeby strój ściśle przylegał do ciała, ponieważ dzięki temu zmniejsza się opór powietrza, który jest największą z przeszkód, jaką podczas zawodów muszą pokonywać kolarze. Nie wszyscy jednak lubią nosić ściśle przylegające do ciała ubrania, rozwiązaniem może być luźniejsza odzież, np. szorty – taki strój sprawdza się jednak wyłącznie podczas wycieczek turystycznych (np. rowerem trekkingowym lub górskim), podczas zawodów jest całkowicie niepraktyczny.

Spodenki kolarskie

Największy komfort zapewniają spodenki wykonane z włókien elastycznych ze specjalną wkładką w kroku, wykonaną z antybakteryjnych włókien syntetycznych. Taka wkładka zapewnia ochronę przez wszelkiego typu otarciami, działa przeciwbakteryjnie oraz wchłania pot.

Akcesoria rowerowe

Koszulka kolarska

Najlepszą odzieżą, zarówno na dłuższe trasy, jaki i na zawody kolarskie, jest odzież oddychająca. Co to oznacza? Koszulka powinna być wykonana np. z gore-texu, który skutecznie odprowadza pot. Koszulki kolarskie są zwykle zapinane na suwak pod szyją, dzięki czemu lepiej przylegają do ciała, a jednocześnie chronią przed wdzieraniem się wiatru. Ich dodatkową zaletą są kieszonki znajdujące się na plecach – można tam schować np. mapę lub kanapkę.

Rękawiczki

Dobre rękawiczki mogą zapewnić kolarzowi prawdziwy komfort i bezpieczeństwo. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że nie mają palców. Stanowią świetną amortyzację wstrząsów, a także chronią skórę dłoni podczas upadku.

Sprzęt rowerowy

Wybierając się na wycieczkę rowerową, trzeba zawsze pamiętać, żeby przed wyjazdem dokładnie sprawdzić stan roweru. Awaria sprzętu w nieodpowiednim momencie może popsuć nawet najlepszy humor.

Najważniejsze są koła, a właściwie opony. Jedna mała dziurka, a wycieczka może skończyć się „złapaniem gumy” – co gorsza, gumę można złapać w najmniej odpowiednim momencie, np. kilkanaście kilometrów od celu podróży, na drodze szybkiego ruchu, itp. W takich przypadkach nie pozostaje nic innego, jak doprowadzenie roweru do najbliższego serwisu lub sklepu ze sprzętem rowerowym.

Przed wyjazdem warto, a właściwie TRZEBA, sprawdzić hamulce – bez nich można zajechać daleko, tylko jak się potem zatrzymać…?

Podczas całodniowej wyprawy z pewnością (wcześniej bądź później) przyda się oświetlenie rowerowe. Jeśli rower posiada lampki elektryczne, warto sprawdzić, czy działają baterie, jeśli są to zwykłe odblaski, warto je przeczyścić.

Ważne są też sakwy i dodatkowe bagażniki, szczególnie podczas dłuższych wycieczek. Dobrze rozłożony ciężar z pewnością nie będzie zawadzał podczas podróży. Jeśli niezbędny ekwipunek jest wyjątkowo duży, można do roweru zamontować przyczepkę (jest to też świetne sposób na przewiezienia młodszego dziecka).

W żadnym rowerze nie może zabraknąć dzwonka (który podobnie jak klakson samochodowy, ma ostrzegać innych uczestników ruchu drogowego przez niebezpieczeństwem).

Bardzo ważny dla każdego kolarza powinien być kask rowerowy. Jego opływowy kształt pozwala na sprawne „cięcie” powietrza, a co za tym idzie zmniejszenie jego oporu.