rower poziomy

Nietypowy rower poziomy – dla kogo będzie odpowiedni?

Rower poziomy to na polskich ulicach rzadko spotykany widok. Wśród amatorów wzbudzają zainteresowanie, a wśród rowerzystów fascynację i chęć posiadania tzw. poziomki. Występuje w wersji tradycyjnej i elektrycznej. Jakie ma zalety? Czy elektryczny rower poziomy może być alternatywą dla samochodu w mieście?

Rower poziomy i jego specyfikacja

Rowery poziome, chociaż wzbudzają zainteresowanie wielu osób, nie są popularne. Ich sprzedażą zajmuje się niewiele serwisów, a większość sprzedawców i producentów oferuje wykonanie tego typu pojazdu, tylko na specjalne zamówienie. Rowery poziome w założeniu dedykowane są do turystycznej i długodystansowej jazdy. Wszystko dzięki swojej niebanalnej konstrukcji i ułożeniu rowerzysty, który podczas jazdy przybiera pozycję leżącą. Potocznie nazywany poziomką, jest więc nie tylko wygodny, ale również bardzo pojemny. Konstrukcja umożliwia zabranie ze sobą sporego bagażu, który mógłby się nie pomieścić na bagażniku roweru pionowego. Rowery poziome mogą różnić się od siebie zarówno pod względem odległości i kąta wysunięcia przedniego koła, jak i umiejscowienia kierownicy. Dodatkowo wyróżnia się modele: sterowane przednim kołem, sterowane tylnym kołem i sterowane przez skręt ramy centralnej i pracę nóg rowerzysty.

Nową i doskonalszą odsłoną klasycznego roweru poziomego jest jego elektryczna wersja. To model, w którym siłą napędu jest automatycznie uruchamiany silnik elektryczny. Swoja pracę zaczyna w chwili rozpoczęcia pedałowania i kończy w momencie naciśnięcia dźwigi hamulca. Ogromną zaletą roweru elektrycznego jest nie tylko wygoda, ale też cicha, komfortowa praca. To doskonałe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którym zależy na szybkim pokonywaniu dużych odległości i omijaniu korków. Rower sprawdza się również na długich dystansach podczas przejażdżek pozamiejskich. Połączenie unikalności roweru poziomego z rozwiązaniem elektrycznym tworzy produkt wygodny, komfortowy i konkurencyjny. Dzięki niemu pokonywanie dużych odległości bez względu na warunki atmosferyczne jest łatwe i przyjemne. To rozwiązanie, które docenią zarówno osoby młode, starsze, wysportowane, jak i mniej sprawne fizycznie. Co ważne, rower jest pojazdem w pełni ekologicznym. Nie tylko nie powoduje żadnego hałasu, ale też nie emituje szkodliwych spalin. Na jego plus przekładają się również niskie koszty utrzymania.

Rower poziomy a zdrowie

Jazda na rowerze poziomym, zdecydowanie różni się od klasycznej. Dlatego ku zaskoczeniu debiutujących rowerzystów, wymaga nauki od podstaw. Warunkiem powodzenia jest umiejętność utrzymania równowagi, która zwykle zajmuje około tygodnia intensywnych treningów. Początkującym rowerzystom zaleca się jazdy próbne na drogach poza miejskich i bardzo rzadko uczęszczanych, na boiskach lub placach. Włączenie się do drogi ruchu, wymaga perfekcyjnego opanowania umiejętności skręcania, hamowania i poruszania się wśród samochodów. Jazda na tego rodzaju pojeździe angażuje zupełnie inne partie mięśniowe, niż podczas przejażdżki rowerem klasycznym. Możliwość dopasowania konstrukcji, m.in. ustawienia kierownicy, pozwala na pełne dostosowanie roweru również do osób mniej sprawnych. Elektryczny rower poziomy jest doskonałą alternatywą również dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, a które nie chcą rezygnować z jazdy rowerem. Poziomie ułożenie i odciążenie odcinka lędźwiowego, sprzyja bezpiecznej jeździe.

poziomy rower
Tworzony na zamówienie elektryczny rower poziomy trójkołowy to doskonała alternatywa dla klasycznego roweru.

Zalety jazdy na elektrycznym rowerze poziomym

  • Odczuwalnie niższy opór powietrza, sprzyjający płynnej i lekkiej jeździe, nawet pod górkę,
  • Możliwość jazdy zarówno przez osoby niewytrenowane, jak i niepełnosprawne,
  • Przybieranie wygodnej pozycji i całkowicie odciążenie ramion i górnego odcinka pleców,
  • Bezpieczniejszy, ewentualny upadek, dzięki niskiej wysokości,
  • Szybkie i sprawne przemieszczanie się, bez użycia siły, nawet w bardzo zakorkowanych miejscach,
  • Prosta obsługa, nawet dla osób początkujących,
  • Niskie koszty ewentualnej naprawy,
  • Możliwość jazdy po śniegu,
  • Odciążenie siły nacisku na lędźwia i pośladki.