dzieci

Najlepsze ćwiczenia na stopy z workami gimnastycznymi

Woreczki gimnastyczne jest to zabawka, która potrafi poruszyć wszystkie zmysły. Jest to sposób na wspomaganie rozwoju dziecka przez integracje wrażeń sensorycznych. Dzięki temu można zapewnić pociesze dużo lepsze zrozumienie otaczającego świata. 

Z czego zrobić woreczki gimnastyczne?

Do zrobienia worków gimnastycznych potrzebne są dwa kawałki materiału, produkty sypkie dostępne w kuchni na przykład, groch, ciecierzyca, czy fasola, a także igła i nici. Należy z nich wyciąć pożądane figury geometryczne, na przykład kwadraty, czy prostokąt. Następnie zszywa się dwie części materiału i pozostawia otwór. Przez otwór woreczki napełnia się grochem, fasolą lub ciecierzycą i zszywa. Osoby, które nie chcą bawić się w krawcową lub krawca, mogą kupić gotowe worki gimnastyczne dostępne w naszym sklepie sportowym. 

Jak ćwiczyć palce stóp za pomocą woreczków gimnastycznych?

Świetnym ćwiczeniem jest podnoszenie woreczków gimnastycznych palcami stóp. Taka aktywność fizyczna wspaniale pomaga na problem płaskostopia. Specjaliści polecają również doskonałą zabawę sensoryczną. Jest to chodzenie po woreczkach. Dzięki temu można zapewnić sobie masaż i uciskanie receptorów, które znajdują się w podeszwach stóp. Zabawa rozwija wrażliwość na dotyk i kształtuje umiejętności utrzymania równowagi. Kolejnym ćwiczeniem jest chodzenie z woreczkami między stopami. W tej zabawie pociecha chodzi, mając złączone stopy, a ciężar ciała przeniesiony jest na zewnętrzne krawędzie stóp. Z kolei palce są podwinięte i przylegają do podłogi. Pod stopami dziecka znajduje się woreczek. Dziecko przemierza pokój drobnymi przesunięciami stóp i stara się nie zgubić woreczka. Poleca się także chód z woreczkami między palcami stóp. Dziecko chodzi po pokoju i wysoko unosi kolana. Pamięta również o utrzymaniu woreczka palcami stóp. 

Jakie jeszcze inne ćwiczenia można wykonać przy pomocy woreczków gimnastycznych?

Jest także wiele innych zabaw z woreczkami gimnastycznymi, które wspaniale wspierają rozwój dziecka. Może to być na przykład losowanie, na której części ciała przenosimy woreczek. Do tej zabawy potrzeba przygotować karteczki z obrazkami części ciała, na których mamy przetransportować woreczek od punktu A do punktu B. W przypadku ręki wszystko wydaje się proste, natomiast trochę gorzej, gdy częścią ciała będzie brzuch lub stopa. Jest to świetna rozrywka, która nie tylko bawi, ale także uczy kreatywności. Doskonale rozwija również ciało. 

Wiele uciechy dzieciom przyniesie też zabawa w kręgle. Do niej należy wykorzystać zużyte pudełka po jogurtach lub inne opakowania. Zasady są takie, jak w klasycznych kręglach. Wygrywa osoba, która strąci najwięcej pudełek. Woreczki gimnastyczne pozwolą też doskonale ćwiczyć zmysł koncentracji. Można je wykorzystać do żonglowania, czyli przerzucania z ręki do ręki. Istotne jest to, że taką zabawę wykorzystują też managerowie wielkich korporacji na szkoleniach, aby specjalizować się w koncentracji. 

Na liście takich zabaw warto wymienić także: chodzenie z woreczkiem na głowie, utrzymanie woreczka na głowie, rzuty woreczkiem w górę, rzuty woreczkiem do wiaderka, wkładanie woreczka do wiaderka, czy też utrzymanie woreczka na kolanie. Jest wiele pomysłów na użycie woreczków sensorycznych, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Jest to sposób na wspieranie rozwoju dziecka przez stymulowanie zmysłów, ale również metoda na tysiące kreatywnych zajęć i fantastyczną zabawę. 

dzieci

Jakie są najważniejsze zalety woreczków sensorycznych?

Worki gimnastyczne lub inaczej sensoryczne doskonale wspomagają rozwój integracji sensorycznej, gdyż przyczyniają się do pobudzenia wszystkich zmysłów. Bardzo dobrze wspierają sensorykę. Pomagają przy utrzymaniu uwagi i równowagi. Stanowią podstawę wielu interesujących gier, w tym ruchowych. Ćwiczenia wykonywane z udziałem worków gimnastycznych można wykorzystać do korekty płaskostopia. Nie zajmują one również wiele miejsca. Dlatego są tak pożądanym przedmiotem w pokoju dziecka lub na sali gimnastycznej w szkole. Worki gimnastyczne mogą wprowadzić pociechę w świat miar i wag. Pomagają odpowiedzieć na pytanie, który woreczek jest cięższy, a które ziarenka większe. Można je też wykorzystać do zabaw dźwiękowych i zgadywać, czy ten odgłos to groch, fasola, czy piasek.