Kross DUST

Kross – polska marka rowerów – historia i najlepsze modele

Na rynku rowerowym istnieje kilka polskich marek. Jedną taką jest firma Kross założona już w 1990 roku. Jest to jedna z polskich marek, którą możemy chwalić się na światowym rynku. Nie każdy Polak wie, że produkujemy naprawdę dobrej jakości rowery. Warto bliżej przyjrzeć się marce Kross, gdyż przy obopólnej korzyści można dodatkowo wesprzeć polski kapitał i przedsiębiorczość.

Historia marki Kross

Historia marki rozpoczyna się w 1990 roku od założenia małego sklepu rowerowego. Właściciel sklepu przez 20 lat podążał za intuicją i kierując się przez cały ten czas pasją, przeistoczył niewielki sklepik, stając się jednym z najważniejszych w Polsce producentów rowerów na skalę Europy.

Pierwszy zakład produkcyjny powstał 100 km od Warszawy w niedużym Przasnyszu, zbudowany został według najnowocześniejszej technologii włącznie z innowacyjnymi rozwiązaniami informatycznymi, które pomagały prawidłowo kierować montażem, jak i składowaniem rowerów.

Pierwszym usprawnieniem było wprowadzenie w 2006 roku podziału produktów na grupy rowerów. Segmentacja obejmowała rowery górskie, szosowe, miejskie, trekkingowe, dziecięce oraz cross. Uważa się, że był to niezwykle istotny rok dla marki Kross.

To był czas szerszego rozciągnięcia dystrybucji produktów, w tym także na sklepy specjalistycznie. Rewolucja związana była z zainwestowaniem w nowe wzornictwo i postawieniem na najwyższą jakość, skupiono się na poprawie materiałów, ram i komponentów. Przełom ten wprowadził markę Kross na światowy rynek jako konkurencję na odpowiednim poziomie pod względem technologicznym oraz wizerunkowym. Aczkolwiek właściciele firmy zdają sobie sprawę, że marka wymaga ciągłej inwestycji, dlatego przez wiele lat pracowali, wciąż kreując odpowiedni wizerunek. Najintensywniejsze prace marketingowe odbywały się w latach 2008-2012. Wszystkim tym wysiłkom towarzyszył zrównoważony rozwój.

Dziś Kross jest cenioną na rynku rowerowym marką. Najważniejszym osiągnięciem firmy jest rosnąca sprzedaż, która łączy się z utrzymującym się zadowoleniem klientów. Marka mimo sukcesu nie zapomina o potrzebie ciągłej zmiany, cały czas stara się nadążyć za wymaganiami światowych konsumentów.

Oferta marki Kross stale się poszerza, dotyczy to rowerów specjalistycznych, jak i rekreacyjnych. Właściciele w trosce o rozwój firmy, w 2012 roku przejęli markę Multicycle, czyli producenta rowerów elektrycznych z Holandii. To pozwoliło marce Kross poznać technologię produkcji rowerów eBike oraz ugruntować pozycję na holenderskim rynku rowerowym. Firma od niedawna produkuje ramy carbonowe, jest to wynik uzyskania dotacji ze środków UE.

Krok ten stawia markę w bardzo dobrym świetle, bo skala produkcji ram z włókna węglowego w Europie jest niewielka. Marka Kross to nie tylko rowery, ale również specjalistyczne akcesoria. Kross nie zajmuje się jedynie maszynową produkcją rowerów, to polska firma z duszą.

Najpopularniejsze modele rowerów

Marka Kross produkuje kilka rodzajów jednośladów. Można wybrać spośród rowerów: górskich, szosowych, eBike’ów, turystycznych, miejskich i dla dzieci. Każdy dział posiada w ofercie kilka modeli o różnej cenie. Nasz wybór powinien być podyktowany indywidualną potrzebą. Każdy rodzaj rowerów ma własne przeznaczenie, w którym to najlepiej się sprawuje. Oto najlepsi reprezentanci kilku z grup:

  • Level TE – Rower górski z kolekcji z 2018 roku. Najdroższy model z grupy cechuje się intrygującymi właściwościami. Wazy zaledwie 9,01 kg, a to dzięki materiałowi ramy, bo do tego celu został użyty D84 Carbon SL. Materiał ten jest niesamowicie lekki i świetnie pochłania drgania, składa się z dwóch rodzajów włókna węglowego połączonych żywicą nanoalloy. Rower posiada wysokiej klasy przerzutki tylne, hamulce tarczowe, hydrauliczne oraz 22 biegi.
  • Vento TE – Wyjątkowy rower szosowy waży zaledwie 7,1 kg. Swoją wagę zawdzięcza szczególnemu materiałowi ramy, użyty został T784 Carbon, który składa się z trzech rodzajów włókien węglowych połączonych ze sobą żywicą. Materiał sprawia, że rama jest wytrzymała i sztywna. Posiada 22 biegi.Kross Vento 2018
  • Evado 7.0 – Rower turystyczny cross z kolekcji 2017. Nadaje się do szybkiej jazdy. Wazy 13,1kg, a rama zrobiona jest z lekkiego stopu aluminium Lite. Posiada amortyzator Suntour z blokadą skoku i 30 biegów.

To tylko trzy przykładowe modele, najlepsze w danym sezonie w swojej grupie rodzajowej. Oficjalna strona marki Kross zawiera wszystkie niezbędne informacje o każdym z modeli.