Producenci rowerów

Jakiej marki rower kupić?

Jeśli decydujemy się na zakup roweru, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Producenci rowerów oferują szeroką gamę sprzętu dla kobiet, mężczyzn, sportowych, miejskich i rowerów dla dzieci. Wybierając rower musimy przede wszystkim zastanowić się do czego będziemy wykorzystywać nasz dwukołowy pojazd.

Podstawowo możemy wyróżnić cztery typy rowerów. Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym jest rower górski. Przeznaczony jest do jazdy po bezdrożach, ale świetnie spisuje się także w mieście. Występują one w wielu odmianach, począwszy od wyczynowej po rower zbliżony do miejskiego. Wybierając rower górski, możemy zakupić model bez amortyzacji, z przednim amortyzatorem lub z pełną amortyzacją. Jednak należy pamiętać, że amortyzacja to spory wydatek. Od jej jakości zależy nasze bezpieczeństwo.

Kolejnym modelem jest rower miejski. Jest to pojazd z pełnym osprzętem i przerzutkami. Z łatwością można do niego dokupić różne akcesoria rowerowe, takie jak koszyk na kierownicę. Jeśli jesteśmy posiadaczami roweru górskiego, sami możemy przerobić go na rower miejski montując odpowiedni osprzęt.

Trzecim rodzajem roweru jest rower trekkingowy. Jego głównym przeznaczeniem są wycieczki, zarówno te krótkie po parku, jak również te kilkudniowe. Typ ten posiada cały osprzęt. W porównaniu z rowerem górskim, ma on jednak węższa koła.

Ostatnim rodzajem jest rower szosowy. Jest on przeznaczony wyłącznie do treningów i jazdy po szosach. Rower ten jest tak skonstruowany, by rozwijał jak największe prędkości. Niestety odbywa się to kosztem wygody.

Skoro wiemy już jakie rodzaje rowerów możemy wybrać, zastanowić się należy gdzie kupować rowery. Jeśli zależy nam na sprzęcie trwałym, wytrzymałym i bezpiecznym, najlepiej jest kupować rowery w sklepach rowerowych. Jednak, w zależności od modelu, musimy liczyć się z wydatkiem od 500 zł nawet do kilku tysięcy złotych.

Możemy także pokusić się o zakup roweru w supermarkecie, po niższej cenie. Jednak sprzęt taki zwykle składa się z niższej jakości części do rowerów, wykonanych najczęściej z plastiku lub ciężkiej stali. Rowery takie zwykle mają nieskuteczne hamulce i rozregulowane przerzutki. Jeśli jednak nie stać na na większy wydatek, zdecydujmy się na zakup markowego używanego roweru.

Producenci rowerów

W sklepach rowerowych, a także w wielu supermarketach, możemy zakupić rowery w różnych cenach i różnych typach. Jednak jeśli zależy nam na sprzęcie dobrej jakości, niezawodnym i przede wszystkim bezpiecznym, najlepiej jest zakupić rower w specjalistycznym sklepie. W bogatej ofercie sklepów z rowerami, znajdziemy sprzęt zarówno rodzimych producentów, jak i producentów zagranicznych. Najbardziej znanymi i cenionymi markami polskich rowerów, są:

 • Arkus & Romet Group,
 • BioBike,
 • Bikeland,
 • Climax,
 • Scout,
 • GTXbikes,
 • Kross,
 • Victus,
 • Unbike,
 • Chooper Cycles, która to firma produkuje rowery poziome oraz typu „Chopper”.

Rowery poziome produkowane są także w polskiej firmie Magnus. Firma Tolin produkuje rowery górskie, retro, składaki i turystyczne na kołach 24”, 26” oraz 28”. Natomiast firma Zasada rowery z Wielunia, produkuje rowery miejski, górskie, turystyczne oraz rowery dziecinne pod wspólna marką Maxim.

Na terenie naszego kraju działa także nietypowa firma, a raczej pracownia rowerów z drewna. W miejscu tym powstają niesamowite rowery wykonane w całości z drewna, na których można bez problemu jeździć.

rowery najlepszych producentów Wrocław

Producenci rowerów prześcigają się także w wymyślaniu nietypowych konstrukcji. Wspominane już rowery poziome, na których rowerzysta przyjmuje pozycję półleżącą lub leżącą, produkowane są także przez firmy:

 • BikeE,
 • Burley, która także zajmuje się produkcją przyczepek,
 • Magnus,
 • Rans,
 • Vision.

Produkcją rowerów składanych zajmują się firmy Dahon, Dahon (polska firma), a także Montague.

Rowery treningowe, wykorzystywane na siłowniach lub w domach, powstają w firmie Kettler. Istnieją także rowery o napędzie „wioślarza”, które produkowane są przez firmę Rowbike. Natomiast firma Pedersen ma ciekawe rowery i duńskiej konstrukcji. Natomiast tandemy, czyli rowery dla dwóch osób, powstają w firmach: St John St Cycles, Swallow Tandems oraz TiCycles. Natomiast przedsiębiorstwo Zap specjalizuje się w produkcji rowerów elektrycznych.

Wybierając rower dbajmy, by był on markowy. Dzięki temu możemy być pewni, że będzie nam dobrze służył przez wiele lat. Jeśli jednak nie stać nas na taki wydatek, kupmy używany, ale markowy rower.