rowerzystka na trasie

Jaki rower szosowy wybrać na początek?

Rosnąca popularność rowerów szosowych sprawia, że staramy się dowiedzieć na ich temat czegoś więcej. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z rowerami, będą potrzebowały czegoś zupełnie innego, niż zawodowi kolarze. Na co zatem zwrócić uwagę, dobierając pierwszy rower szosowy? Ile może kosztować taki rower?

Co nam mówi cena roweru szosowego?

Często jest tak, że jeśli nie wiemy, jakimi parametrami się kierować podczas zakupu produktu, wówczas kierujemy się tym, który znamy najlepiej. Jest nim oczywiście cena, przy czym mamy na ogół zakodowaną zasadę: “droższe=lepsze”. Istnieje nieco wyjątków od tej reguły, lecz w przypadku rowerów szosowych zasada ta jest jak najbardziej autentyczna.

Zdarzają się przypadki, kiedy to można nabyć rower szosowy już za mniej niż 1000 zł. Są to jednak rowery sprzedawane na ogół w marketach i na pewno nie są tymi, których szukasz. Dobry rower szosowy kosztuje minimum 2000 zł, chociaż tak naprawdę najniższa cena, w jaką można celować, by być zadowolonym z zakupionego pojazdu, oscyluje w okolicach 2500-3000 zł. 

W tym przedziale cenowym możesz liczyć na ramę wykonaną z aluminium i dosyć dużą wagę w porównaniu z modelami z wyższych półek. Ważny jest także widelec wykonany z karbonu lub z połączenia aluminium i karbonu, który jest w stanie zapewnić dużo lepszą amortyzację na drogach. Powyżej 4000 zł zaczynają się już rowery wyposażone w ramę z karbonu, zapewniające ogólną większą wygodę podczas jazdy.

Rower szosowy – jakie są najważniejsze parametry?

Kupując rower szosowy, trzeba się bardzo dobrze zastanowić, jako że jest to pojazd wymuszający jazdę w mało komfortowej na dłuższą metę pozycji. Rower wymusza przyjęcie pozycji zapewniającej najlepszą aerodynamikę podczas jazdy, by móc osiągać większe prędkości. Dlatego tak ważne jest dobranie pojazdu indywidualnie do swojego wzrostu. 

Kolejną istotną kwestią będzie dobór pedałów. Obecnie nie są one dostępne w wielu przypadkach razem z modelami rowerów – trzeba dobierać je oddzielnie. Tutaj warto zwrócić uwagę na to, że najlepszym wyborem będą pedały zatrzaskowe. Wszystko dlatego, że zapewniają one dużo lepsze przeniesienie siły na napęd, a także o wiele większe bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Co z oponami? Opony do rowerów szosowych na ogół są pozbawione bieżnika. Jest tak dlatego, że nie jest to pojazd, który nadawałby się na inne rodzaje trasy. Jeśli lubisz zatem leśne trakty i ogólny off-road, rower szosowy nie będzie dla Ciebie. Na początek jednak możesz spróbować poszukać opon z delikatnym bieżnikiem. Mówi się, że optymalna szerokość kół to 23 mm, a typowa średnica wynosi 28 cali. 

Rowery szosowe – co wybrać?

Jeśli planujesz przeznaczyć na rower do 4000 zł, możesz wypróbować TREK Domane AL 2 2022, opisywany jako rower doskonały dla początkujących w kolarstwie szosowym. Kierownica w kształcie baranka zapewnia dużo lepsze panowanie nad pojazdem, a 16-rzędowy napęd umożliwia jazdę po terenach na różnej wysokości. Warto wspomnieć tutaj również o kołach o podwyższonej odporności na przebicie.

rowerzysta na rowerze

Równie ciekawym wyborem może być KROSS Vento 4.0 2022, który występuje już co prawda na nieco wyższej półce cenowej, lecz wciąż doskonale nadaje się dla kogoś, kto szuka swojego pierwszego roweru szosowego. Dużą zaletą modelu są mechaniczne hamulce tarczowe, zapewniające skuteczność w każdych warunkach atmosferycznych. Nie sposób nie wspomnieć o osprzęcie Shimano Tiagra 4700, dzięki któremu nawet najcięższe podjazdy przestaną sprawiać problem, a rozwinięcie większej prędkości na płaskich odcinkach przestanie być tylko marzeniem.

Jazda na rowerze szosowym może być niespotykaną przyjemnością – nie tylko dla zawodowych kolarzy, mknących kilometrami po zwycięstwo, lecz też dla amatorów rowerowej rekreacji kilka razy w tygodniu. Liczy się tutaj jednak nie tylko nieopisana przyjemność z jazdy – Twój organizm również podziękuje Ci za tę aktywną formę rozrywki.