Jak sprawdza się rower trekkingowy na długiej trasie?

Długie rowerowe wycieczki cieszą się rosnącą popularnością. Są one nie tylko świetnym pomysłem aby aktywnie spędzić czas, ale jednocześnie możliwością na spalenie zbędnych kalorii i wyrzeźbienie ciała. Decydując się na kilometrowe podróże najczęściej wykorzystywany jest rower trekkingowy. Jest on bardzo często przystosowany do uprawiania zaawansowanej turystyki rowerowej, która polega na wykonywaniu dalekich odległości zarówno po drogach asfaltowych jak i po drogach o nawierzchni nieutwardzonej.

Charakterystyka rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe charakteryzują się zazwyczaj 28 calowymi kołami, chociaż niekiedy można trafić na modele z mniejszymi 26 calowymi jednak są one przeznaczone zazwyczaj do rowerów górskich, chociaż nawet w tym przypadku powoli odchodzi się od takiego rozmiaru. Rowery trekkingowe przeważnie charakteryzują się bogatym wyposażeniem, który gwarantuje wygodę podczas długich jazd. Możemy zamontować na nich sakwy bądź bagażniki, w których będziemy w stanie pomieścić spore ilości przydatnych rzeczy zwłaszcza jeśli wycieczka na którą zamierzamy się udać będzie kilkudniowa. Ogumienie na oponach zazwyczaj jest pomiędzy rowerem szosowym, a górskim. Opona jest wąska, a bieżnik gładki przez co z łatwością będzie można osiągnąć wysoką prędkość podczas jazdy. Geometria ramy powoduje, że podczas jazdy kierowca ma wyprostowaną pozycję co sprawia, że nawet przy długich trasach na jakie często wykorzystywany jest rower trekkingowy plecy nie męczą się i można wygodnie kontynuować jazdę. Rowery trekkingowe są przygotowane na dokładanie do nich dużej ilości sprzętu, który będzie niezbędny podczas dalszych wypraw. Można zamontować do nich różnego rodzaju oświetlenie, liczne sakwy i bagaże zarówno z przodu i z tyłu. Taka możliwość sprawia, że nawet dalekie podróże dzięki dobrze wyważonemu rozłożeniu ciężaru będą możliwe i niezwykle komfortowe.

rowery trekkingowe

Zastosowanie rowerów trekkingowych

Rowery trekkingowe są zazwyczaj dość lekkie przez co z łatwością można je przenieść po schodach, ponadto dzięki tej cesze możemy nimi osiągnąć wysokie szybkości bez nadmiernego wysilania. Największym ciężarem jest dodatkowy osprzęt, które bardzo często osiąga wartość kilkunastu kilogramów i to właśnie on zazwyczaj nadrabia wagę. Hamulce wykorzystywane do rowerów trekkingowych to przeważnie popularne v-brake’i. Będą one w zupełności wystarczające zwłaszcza jeśli rower nie będzie wykorzystywany w trudnych warunkach np. do jeżdżenia po drogach czy przydrożach. Jeśli jednak zdecydujemy się na bardziej górskie wyprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, z łatwością można zamontować hamulce tarczowe, które będą zapewniamy całkowite bezpieczeństwo podczas trudniejszych tras. Zarówno siodełko jak i wielkość kół czy ramy możemy dostosować do siebie podobnie jest z dodatkowym osprzętem. Siodełko w rowerach treningowych zazwyczaj jest bardziej wyprofilowane niż z przypadku rowerów górskich. Jest ono również szersze.  przez co bez problemu będziemy mogli pokonywać odległości nie martwiąc się o brak wygody. Możemy zdecydować się na wybór rowerów zarówno posiadającego oświetlenie dynamo jak i to na baterię. Mimo, że wersja dynamo będzie dbała o nasze środowisko to niestety jedynie wersja na baterie umożliwi nam oświetlenie sobie obszaru podczas postoju. Rowery trekkingowe bardzo często posiadają na ramie specjalny miejsca, na których będzie można zamontować pompkę do roweru, która może być bardzo przydatna zwłaszcza podczas pokonywania dalekich tras. Rowery trekkingowe są przystosowane do pokonywanie dalszych odległości, a wszelkie parametry możemy dostosować indywidualnie pod siebie tak aby zapewnić sobie komfort jazdy według własnych preferencji. Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.pmbike.pl/rowery-trekkingowe