rower

Ile waży rower elektryczny?

W ostatnich latach widoczny jest stały niesłabnący wzrost zainteresowania różnymi odmianami kolarstwa na całym świecie.

Proces ten z pewnością przyczynił się do tego, że producenci i projektanci stale oferują coraz  to nowsze modele rowerów po to, aby wpasować się w nowe trendy i w oczekiwania klientów.

Na przestrzeni ostatnich lat sporym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się rowery elektryczne. Konstrukcje tego typu mają pewne wady i zalety, ale bez wątpienia są czymś nowym, co przyciągnęło uwagę wielu rowerzystów. Rowery tego typu ważą jednak zdecydowanie więcej od zwykłych rowerów niewyposażonych w silnik elektryczny. Jednak czy ma to jakikolwiek wpływ na komfort podczas jazdy?

Ile zazwyczaj waży rower elektryczny?

Jeśli weźmiemy pod uwagę np. rowery elektryczne Haibike, to pod względem wagi różnią się one od zwykłych rowerów dość znacząco. Elementami, jakie mają na to wpływ, jest z pewnością silnik, akumulator, niezbędne okablowanie, sterownik, czujniki oraz sama budowa ramy, która zazwyczaj jest znacznie masywniejsza.

Przeciętny rower tradycyjny waży zazwyczaj w granicach 14–17 kg, w zależności od rodzaju roweru, wielkości ramy, średnicy kół, materiału, z jakiego została wykonana rama i wielu innych czynników. Oczywiście istnieją również rowery dużo lżejsze, a nawet i cięższe. W przypadku rowerów elektrycznych wartość ta jest znacznie większa, ponieważ zazwyczaj oscyluje w granicach 20–25 kg. Jest to więc różnica prawie 10 kg, między rowerem tradycyjnym a elektrycznym.

Oczywiście waga roweru elektrycznego zależna jest też od jego rodzaju, systemu zawieszenia, wielkości akumulatora i wielu innych rzeczy. Dla osób, które są zwolennikami ultralekkich rowerów i przy ich zakupie lub wymianie części walczą o każdy gram, waga roweru elektrycznego może być szokująca.

Wiele osób myśli także, że te 10 kg różnicy sprawi, że rower będzie ociężały, straci zwinność, trudniej będzie na nim podjeżdżać i ogólnie komfort jazdy będzie dużo gorszy. Jak się okazuje, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Jak waga roweru wpływa na komfort jazdy?

W teorii rower lżejszy nawet o kilkadziesiąt czy kilkaset gram, będzie lepiej przyspieszać, a jazda na nim będzie lżejsza i szybsza. Jednak w rzeczywistości taka różnica jest praktycznie niezauważalna i może mieć znaczenie jedynie dla zawodowych kolarzy, którzy ścigają się na granicy wytrzymałości, ponieważ w ich przypadku te kilkadziesiąt czy kilkaset gram mniej może zadecydować o wygranej.

W przypadku rowerów elektrycznych różnica jest znacznie większa, bo to często aż 10 kg. Taka waga roweru bez wątpienia jest odczuwalna, szczególnie podczas jazdy w terenie i na podjazdach. Jednak warto pamiętać, że rowery elektryczne Haibike posiadają silnik, który wspiera rowerzystę podczas jazdy.

Dzięki temu nie tylko większa waga roweru będzie nieodczuwalna, ale za sprawą wspomagania, na pewno będzie się na nim dużo lżej i przyjemniej jeździć niż na najlżejszym rowerze tradycyjnym. Ponadto wiele osób jeżdżących na rowerach elektrycznych chwali sobie ich większą wagę, ponieważ dzięki niej rower wydaje się stabilniejszy w trudnym terenie.

Większa waga roweru elektrycznego może być wadą w przypadku gdy mieszkamy np. na wyższym piętrze i trzymamy rower w mieszkaniu. Jeśli w danym budynku nie ma windy to wejście na piętro z 25 kg rowerem może być dość problematyczne.

rower elektryczny

Jak dobrać wagę roweru do naszej masy i postury?

Ogólnie sama waga roweru nie powinna być czynnikiem, który decyduje o jego zakupie. W tym przypadku ważniejsze są takie parametry jak wielkość ramy, jej geometria, typ roweru czy też jego poszczególne części.

Warto jednak zwrócić uwagę na wagę roweru w przypadku gdy mieszkamy na wysokim piętrze lub gdy chcemy przewozić rower na bagażniku samochodowym. W tych dwóch sytuacjach waga roweru elektrycznego może znacząco wpływać na komfort jego użytkowania, a także na bezpieczeństwo i ilość rowerów, jaką będziemy mogli ze sobą zabrać na bagażniku.

W przypadku osób lekkich, o drobnej posturze waga rowerów również może mieć spore znaczenie, ponieważ lekki rower na pewno będzie dużo łatwiejszy w przenoszeniu, a jazda na nim nie będzie wymagała dużo siły.