Rowery szosowe

Ile kosztuje rower szosowy?

Rower szosowy nie jest przeznaczony dal każdego entuzjasty dwóch kółek. Pozwala na jazdę na drogach asfaltowych. Jest, więc wyspecjalizowany do określonego rodzaju wyjazdów. Pozycja na nim przybierana nie jest zbyt komfortowa. Zanim go kupimy należy, więc dobrze się zastanowić. Jeżeli jednak jesteśmy zdecydowani to z pewnością znajdziemy najbardziej pasujący model. Ważna jest rama i pozostały osprzęt. Często też istotnym czynnikiem jest cena tego sprzętu. O ile inne rodzaje rowerów można nabyć w niskiej cenie, w tym wypadku najniższy próg cenowy jest dość duży. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto dokładnie się dowiedzieć, czym charakteryzuje się rower szosowy.

Krótka charakterystyka roweru szosowego

Najważniejszym elementem roweru szosowego jest rama. Projektowana jest tak by móc osiągać duże prędkości. W związku z tym musi być dopasowana do wzrostu rowerzysty. Złe dobranie będzie utrudniać jazdę oraz wpływać na znaczne obniżenie komfortu. Jest, więc wiele rozmiarów ramy do wyboru. Do jazdy w górzystym terenie najlepiej wybrać mniejszy rower, bardziej zwinny i zwrotny analogicznie, na zróżnicowany teren lepszy będzie większy rozmiar, komfortowy i stabilny.

Najczęstszy rozmiar kół to 28 cali, optymalna szerokość opon to 23 mm. Taki rozmiar daje najlepszą przyczepność. W pełni profesjonalne opony nie posiadają bieżnika, jednakże początkujący mogą zdobyć odmiany z lekkim bieżnikiem.

Ważnym zagadnieniem jest napęd. Podstawowe rowery szosowe posiadają zazwyczaj 9 lub 10 rzędowe napędy. Taki zestaw wystarcza na pokonywanie standardowych tras. Ostatni element to pedała. Dobierane są osobno, producenci sprzedają swoje rowery bez nich. Kolarze amatorzy najczęściej używają zwykłych odmian platformowych.

Tyle, jeżeli chodzi o podstawowy opis roweru szosowego. Teraz można przejść do przedziałów cenowych.

Zestaw cen dla szos

Podstawowy rower szosowy dla osoby początkującej to około 2500-3000 złotych. W sprzedaży ciężko znaleźć modele tańsze. Można natrafić na kilka tańszych rowerów, lecz są to wyjątki. Często też są to jedynie modele stylizowane na szosowe. Nie są tak wygodne i wytrzymałe jak prawdziwe kolarzówki.

W powyższej cenie możemy kupić szosę od Treka za 2399 złotych.

Rower szosowy Trek

Rower Trek o symbolu Seria 1 1.1 w wersji z ubiegłego roku kupimy w sklepie PM Bike. Kliknij w ten link aby przejść do sklepu: http://www.pmbike.pl/rowery-szosowe

W podanej powyżej cenie możemy liczyć na solidną, jakość ramy jak i pozostałego osprzętu. W zestawie znajdują się 28 calowe koła. Ich waga jest dość duża, lecz wykazują bardzo dobrą wytrzymałość. Możemy też dobrać praktycznie każde opony, dzięki czemu klasa całego roweru będzie nieco większa.

Znacznie więcej modeli możemy znaleźć w około 4000 tysięcy złotych. Tu sprzęt jest już wyższej klasy. Może nie będą to rowery wyczynowe, lecz już zdecydowanie solidne i wygodne. Dla kogoś, kto jeździ dal przyjemności zdecydowanie wystarczy.

Kwota do 8000 złoty zapewnia już większy standard, lecz nadal nie są to sprzęty nadające się do zawodowego ścigania. Posiadają jednak praktycznie wyłącznie karbonowe ramy. Powyżej tej kwoty zaczynają się już rowery bardzo dobre.

Zawsze znajdzie się rozwiązanie

Rowery szosowe są przystosowane do szybkiej jazdy po litych nawierzchniach. Z tego powodu ich ceny są wysokie. Na taki stan wpływa też cena poszczególnych elementów, która jest większa niż w innych rodzajach sprzętu. Podobnie jest z ramą, której wytworzenie jest droższe. Producenci też nie wypuszczają zazwyczaj złych produktów. To wszystko ma wpływ na cenę. Na szczęście można znaleźć rowery w niezłych cenach w stosunku, do jakości.