rower elektryczny miejski

Dlaczego rower elektryczny jest lepszy od samochodu?

Rowery elektryczne cieszą się coraz lepszą opinią i uznaniem zarówno wśród tych, którzy po wielu latach decydują się ponownie sięgnąć po jednoślad, jak i tych, którzy na rowerze spędzają nawet po kilka godzin dziennie. Wybierając rower nie tylko pomagasz sobie, pracując nad kondycją i poprawiając ogólną wydolność organizmu, ale też środowisku – każdy wyeliminowany z codziennego ruchu samochód znaczy wiele. Przesiadka na rower elektryczny może być dla wielu powodem do odstawienia auta do garażu i wybrania bardziej przyjaznej metody dojazdu do pracy. Dlaczego e-bike jest lepszy od samochodu? Oto 5 powodów, które mogą Cię przekonać.

Rower elektryczny nie generuje spalin

korek w mieście

Wspomaganie elektryczne zastosowane w e-bike nie wymaga paliwa, którego spalanie zanieczyszcza powietrze i przyczynia się do wielu problemów natury ekologicznej. Wsiadając na rower elektryczny zyskujesz wsparcie napędu, dzięki czemu poruszasz się po mieście z mniejszym wysiłkiem, ale nie dokładasz się do i tak groźnego już problemu smogu, globalnego ocieplenia i zatruwania powietrza, którym na co dzień oddychasz.

Rower elektryczny nie stoi w korku

Dojeżdżasz na rowerze do pracy i każdego ranka starasz się dokładnie wykalkulować godzinę wyjazdu, dzięki której nie utkniesz w korku? Rozwinięta sieć ścieżek rowerowych plus rower elektryczny pozwolą Ci wstawać z łóżka bez zmartwienia o kolejne cenne minuty, a nawet godziny spędzone w długim sznurze aut. Rozwijając prędkość rzędu 25 km/h będącą ograniczeniem dla rowerów elektrycznych możesz dotrzeć na miejsce szybciej, niż samochodem, który przy porannym tłoku na drodze może poruszać się znacznie wolniej.

Brak czasu na aktywność

Wiele osób zajętych codziennymi obowiązkami i pracą często zapomina o czasie, jaki warto włożyć w wizytę na siłowni, jogging, spacery czy inną formę aktywności fizycznej. Przesiadając się na rower, nawet ten elektryczny, kwestię dziennej dawki ruchu załatwiasz już w drodze do pracy. Pomimo wspomagania, rower elektryczny w dalszym ciągu wymaga od użytkownika pracy mięśni, pobudza krążenie i wprowadza w ruch wszystkie najważniejsze partie mięśni.

Dojedziesz na nim dalej, niż na tradycyjnym rowerze

Dla wielu osób odstawienie samochodu i przesiadka na rower najczęściej wiążą się głównie z poruszaniem się po mieście. Rowery elektryczne sprawiają jednak, że nawet nieco dalsze podróże weekendowe są możliwe, niezależnie od Twojej kondycji. Wspomaganie elektryczne znacząco zmniejsza wysiłek wymagany do pokonania dłuższej trasy czy trudnych podjazdów, dzięki czemu dojedziesz dalej bez konieczności zabierania ze sobą samochodu. Rower elektryczny dotrze też w miejsca, do których samochodem zwyczajnie nie da się dojechać – pomyśl o wszystkich punktach i trasach widokowych, które możesz odwiedzić i to bez zanieczyszczania środowiska.

Rower elektryczny jest tańszy w zakupie i eksploatacji

To dość oczywista kwestia, ale warto o niej wspomnieć rozważając przewagę rowerów elektrycznych nad samochodami. Choć kosztują nieco więcej, niż tradycyjne rowery, e-bike są dziś mocno rozbudowaną kategorią rowerów w której znajdziesz zarówno modele miejskie, trekkingowe jak i specjalistyczne rowery MTB. Nawet te najdroższe rowery będą kosztowały mniej niż nowe czy dobre używane auto, a za eksploatację, poza regularnym ładowaniem akumulatora bezpośrednio z domowego gniazdka nie zapłacisz zbyt wiele. Wymiana olejów, obowiązkowe przeglądy, drogie naprawy silnika – jeśli tylko pamiętasz o czyszczeniu wszystkich elementów i wymianie klocków hamulcowych, z rowerem elektrycznym zapomnisz o tego typu kosztach.

rowery elektryczne

Przejście z samochodu na rower może wydawać się trudne, ale rowery elektryczne naprawdę ułatwiają sprawę. Przy ciepłych zimach i pogodzie sprzyjającej jeździe na rowerze przez niemal cały rok, trudno znaleźć dobrą wymówkę na poruszanie się autem po mieście.