Tour de pologne

Tour de Pologne – zawody z tradycją

Praktycznie każdy Polak wie, czym jest Tour de Pologne – jedna z największych imprez sportowych w naszym kraju, za którą stoją lata tradycji oraz największe gwiazdy kolarstwa. Tour de Pologne to wieloetapowe wyścigi szosowe, które swój początek miały w 1928 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja wyścigu,  w której wygrał Polak Feliks Więcek.

Aż do roku 1992 roku zawody miały charakter amatorski, więc nie startowali w nim zawodowi kolarze. Jedynym wyjątkiem były zawody z 1974 roku, kiedy to były one rozgrywane w formule open z udziałem zawodowców.

Przełomowym momentem dla tej imprezy był rok 1992, kiedy to organizacji Tour de Pologne została przejęta przez Czesława Langa – znanego polskiego kolarza oraz wicemistrza olimpijskiego z 1980 roku.

Od 1993 roku zawody obywają się w formie w pełni zawodowej. Trasa oraz jej długość ulegały zmianie na przestrzeni lat.

W latach 50. kolarze musieli zmagać się z trasą wynoszącą prawnie 2400 km, a obecnie jej długość wynosi zaledwie 1200 km. Obecnie meta trasy znajduje się w Krakowie, ale jeszcze kilka lat temu znajdowała się ona W Karpaczu – wtedy głównym założeniem wyścigu było pokonanie Polski od północy do południa. Jak widać, Tour de Pologne zmienia i rozwija się na przestrzeni lat – jest to wyścig coraz bardziej prestiżowy i startują w nim kolarze z całej Europy.

Początki wyścigu

Jak już wcześniej wspominaliśmy, pierwsze zawody odbyły się w 1928 roku. Już na początku lat 20. rozmyślano nad stworzeniem wieloetapowego wyścigu kolarskiego na terenach niepodległej Polski.

Wzorem do naśladowania było oczywiście Tour de France, czyli największy oraz najbardziej popularny wyścig kolarski na świecie.

Finalnie, z inicjatywy Przeglądu Sportowego oraz Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, w 1928 roku odbyły się pierwsze zawody, w którzy wzięło udział 71 kolarzy z całego kraju. Oficjalna nazwa brzmiała: „I Bieg Kolarski dookoła Polski”. Wyścig odbył się w dniach 7-11 września i cieszył się sporą popularnością wśród rodaków.