Buty rowerowe

Jak wybrać dobre buty rowerowe?

Czy do jazdy na rowerze potrzebne są specjalne buty, spodnie, czy koszulki? Oczywiście, że nie. Jazda na rowerze to jedna z tych pięknych aktywności fizycznych, które poza samym rowerem nie wymagają specjalistycznych akcesoriów. Na ulicy i poza miastem można więc z powodzeniem spotkać rowerzystów w tradycyjnych butach sportowych, oraz wszelkiego rodzaju butach codziennych, a panie nawet w sandałkach, szpilkach, czy klapkach! Dwa ostatnie rodzaje obuwia oczywiście odradzamy ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa, jednak musimy przyznać – na rowerze można jeździć praktycznie we wszystkim. Z drugiej jednak strony, skoro marki zadały sobie trud stworzenia butów przeznaczonych do jazdy na rowerze, a te z kolei stały się szeroko popularne wśród profesjonalnych kolarzy, jakaś cząstka sportowego zacięcia podpowiada nam, że odpowiednie buty rowerowe mogą mieć znaczenie. Jak zatem wybrać dobre buty rowerowe i nie wypaść wśród znajomych na przeciętnego amatora?

System SPD – cóż to takiego?

Większość profesjonalnych butów rowerowych posiada dziś specjalne wcięcia umożliwiające wpinanie butów w pedały z systemem SPD. Oczywiście nie oznacza to konieczności zakupienia specjalnych pedałów w komplecie z butami – w butach z otworami można jeździć również na tradycyjnych pedałach.

SHIMANO Deore XT PD-M8000 SPD
SHIMANO Deore XT PD-M8000 SPD to przykład doskonałych pedałów rowerów SPD

Podczas zakupu butów warto jednak postawić już na te, które dziury mają –  w momencie, gdy zechcesz zmienić pedały, buty będą już do nich przystosowane. Czemu jednak służyć ma wpinanie butów w pedały? Przede wszystkim zapobiega ześlizgiwaniu się stopy z pedałów, co okazuje się być szczególnie przydatne podczas wyścigów oraz jazdy w trudnym terenie. Ponadto stałe połączenie stopy z pedałem za pomocą zaczepu pozwala na wydajniejsze przekazywanie siły z nogi na korbę, oraz umożliwia „ciągnięcie” pedału w górę zamiast wyłącznie pchania go w dół, które ma miejsce w tradycyjnych rozwiązaniach. To z kolei umożliwia nabranie większej prędkości i uzyskiwanie lepszych osiągów podczas jazdy. Ostatecznie jednak przypięta stopa to również zdrowsza pozycja dla nóg rowerzysty przy założeniu, że pedały w rowerze są odpowiednio ustawione.

Różne warianty obuwia

Wśród specjalistycznych butów rowerowych wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów odpowiadających konkretnym technikom jeżdżenia. Oznacza to, że wybór dobrych butów rowerowych uzależnisz przede wszystkim od tego, jakie trasy wybierasz podczas swoich wypraw. Podczas zakupu warto rozważyć twardość podeszwy (najbardziej uniwersalnymi są twardsze buty do MTB i miękkie buty turystyczne), ciężar buta (do szybkiej jazdy wypada postawić na buty lżejsze), czy też design (niektórym bardzo zależy na wyglądzie buta podczas jazdy). Do wyboru mamy tu więc między innymi:

Buty szosowe, z płaską i gładką podeszwą przystosowaną do szosowego standardu SPD, czyli SPD-SL. Buty do jazdy szosowej są bardzo lekkie – para waży zwykle około 500 gramów. Warto zaznaczyć, że ten konkretny rodzaj obuwia rowerowego jest dość niewygodny do chodzenia, gdyż blok do SPD wystaje tu poza płaską podeszwę buta. Niemniej jednak do jazdy po szybkich, utwardzonych trasach, gdzie ergonomiczność i aerodynamika są najważniejsze, nadają się bez zarzutu. W końcu w butach rowerowych jeździmy, a nie spacerujemy.

Buty MTB to jak sama nazwa wskazuje buty przystosowane do jazdy poza asfaltowymi ścieżkami. Podeszwa tego typu butów posiada zbudowany z klocków bieżnik zwiększający znacząco przyczepność buta. Tego typu buty są jednocześnie najbardziej uniwersalną parą w całym zestawieniu, jako że pozwalają swobodnie chodzić po asfalcie, jak i błotnistych leśnych ścieżkach, a przy tym zapewniają sztywne trzymanie nogi na pedale.

Buty miejskie przypominają z zewnątrz klasyczne buty trekkingowe. Ich podeszwa jest miękka i giętka, pozwalająca na swobodne poruszanie się na pieszo, a jednocześnie zapewniająca na odpowiednie utrzymanie stopy na pedałach. W butach miejskich/turystycznych możesz z powodzeniem wybierać się na piesze wycieczki, a więc inwestycja w nie będzie prawdziwym 2 w cenie 1.

Buty zimowe to już zupełnie odrębna kategoria butów rowerowych, które charakteryzują się przede wszystkim wyższą cholewką oraz zostały wyposażone w membranę nie przepuszczającą wilgoci do środka buta. Nikt przecież nie będzie wybierał się na zimowe przejażdżki w kozakach!